Latvijas Izpildītājmākslinieku apvienība (LIMA)


Dibināta 1998.gada 13.novembrī un pie tās šūpuļa ir stāvējuši mūziķi Miks Vilsons, Uldis Lipskis, Ints Dālderis un Ivars Bezprozvanovs. Organizācija ir tapusi ar mērķi izvērst aktīvu koncertdarbību visos Latvijas novados, iepazīstinot klausītājus kā ar klasiskajām vērtībām, tā arī ar laikmetīgās mūzikas opusiem, īpašu akcentu liekot uz latviešu komponistu skaņdarbiem.

Pirmais LIMAs pasākums notika 1998. gada decembrī Dekoratīvi lietišķās mākslas muzejā, kad Sandis Šteinbergs (vijole), Reinis Birznieks (čells), Uldis Lipskis (klarnete) un Jānis Maļeckis (klavieres) atskaņoja O.Mesiāna Kvartetu laika beigām. Skaņdarba skanēšanas brīdī ar videoprojektoru tika izgaismotas J.Maļecka speciāli šim pasākumam Parīzē radītās gleznas, kas atspoguļo O.Mesiāna kvarteta daļu saturu. Koncertinscenējums bija atzīts par vienu no izcilākajiem 1988.gada kultūras dzīves notikumiem valstī. 

Laika gaitā LIMAs koncerti ir ievērojami bagātinājuši Latvijas kamermūzikas dzīvi. Ar Latvijas Kultūrkapitālfonda un privāto institūciju atbalstu notikuši ap 200 koncerti un izveidojusies sadarbība ar daudzām Latvijas pilsētām un mazpilsētām, bet par LIMAs pasākumu pastāvīgo mājvietu ir kļuvusi Latvijas Nacionālās operas Beletāžas zāle. Ārpus Rīgas koncerti notiek galvenokārt mūzikas skolās, kultūras namos un baznīcās.

LIMAs koncertapritē aktīvi iesaistījušies ne tikai rūdīti kamermūzikas interpreti (Jānis Maļeckis, Pēteris Plakidis, Jānis Bulavs, Normunds Šnē u.c.), bet arī virkne jaunākās paaudzes atskaņotājmākslinieku. LIMAs koncerti ir raduši pozitīvu rezonansi gan sabiedrībā, gan presē. Sadarbībā ar Latvijas Radio klajā nākuši trīs kompakdiski - labāko koncertierakstu apkopojums (2000), vijolnieka Jāņa Bulava ierakstu izlase (2000) un O.Mesiāna Kvartets laika beigām (2001).

Sagatavojusi Mārīte Dombrovska
2000.gada maijs