Latviešu komponiste Maija Einfelde

Līdz ar uzvaru starptautiskajā Barlova kompozīcijas konkursā ASV 1997.gadā Maija Einfelde kļuvusi par vienu no pasaulē pazīstamākajiem Latvijas komponistiem.

Maija Einfelde dzimusi Valmierā, 1939.gada 2.janvārī. Viņas tēvs bijis ērģeļbūvētājs, māte – baznīcas ērģelniece. Muzikālo izglītību Maija Einfelde ieguvusi Cēsīs, Alfrēda Kalniņa mūzikas vidusskolā un Rīgā, Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolā. Mācījusies profesora Jāņa Ivanova kompozīcijas klasē Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijā, kuru absolvējusi 1966.gadā. Kopš 1968.gada viņa pasniedz kompozīciju un teorētiskos priekšmetus mūzikas vidusskolās (Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolā, Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolā, patreiz – Emīla Dārziņa speciālajā mūzikas skolā). Komponistes dēls Jānis Einfelds ir rakstnieks.

Kamermūzika un kora mūzika ir Maijas Einfeldes iecienītākie žanri. Viņas darbos daudz saskares ar vēsturiskām un vispārcilvēciskām tēmām, ne mazums autobiogrāfisku motīvu un impulsu. Psiholoģizēta, pat atkailināta emocionalitāte šeit apvienojas ar askētiski stingru izteiksmes līdzekļu atlasi, to vidū izceļas ietilpīgā harmoniskā valoda – lakoniska un reizē daudznozīmīga.

Maija Einfelde strādā kompozīcijā ik dienu, nepaļaujoties uz iedvesmu, mīl rūpīgi izstrādāt visas darba detaļas un nianses. Labprāt veido vienam darbam vairākas redakcijas un versijas. Piemēram, “Ave Maria” un Adagio ir pat trīs versijās.

Kameroratoriju “Pie zemes tālās…” ar Aishila dzeju, par kuru iegūta balva Barlova konkursā, Maija Einfelde sacerēja 1996.gadā, un to pirmatskaņoja Latvijas Radio koris Kaspara Putniņa vadībā Jaunās latviešu kora mūzikas festivālā. Kā Barlova konkursa uzvarētājai viņai tika pasūtīts jauns kora skaņdarbs. Komponiste sacerēja savu “15. psalmu” ar bībeles tekstu, un to 1998.gadā iestudēja četri kori: Brigama Janga universitātes koris un Kansas City Chorale Amerikā, Vankūveras kamerkoris Kanādā un Nīderlandes Radio koris. Autorei bija iespēja pašai būt klāt šī darba atskaņojumos Kanzassitijā un Ņujorkā, Karnegīhollā.

Darbs “Un es redzēju jaunas debesis” (teksts no Jāņa atklāsmes grāmatas) radies 1998.gadā kā Anglijas pasaulslavenā Hilliarda ansambļa pasūtījums. Koncertino četrām klarnetēm un “Maija balāde” ar Aspazijas dzeju jauktam korim ir to latviešu komponistu skaņdarbu vidū, kuri iekļauti starptautiskā ierakstu konkursa “International Rostrum of composers” programmā, ko ikgadus Parīzē rīko UNESCO Starptautiskā Mūzikas padome.

Maijai Einfeldei 1997.gadā piešķirta Latvijas Lielā mūzikas balva. 1999.gadā viņa apbalvota ar LR Kultūras ministrijas prēmiju.

IZDOTAS NOTIS – “Ziemas pasaka” čellam un klavierēm, Francijā, izdevniecība “Ledyc”.

DISKOGRĀFIJA

CD “Pie zemes tālās…” (“At the Edge of the Earth…”), Rīga, 1999.

MP3 Audio fragments Sirēnu sala no Maijas Einfeldes jaunā diska Pie Zemes tālās

Pasūtiet no Balticshop tūlīt! 

.

 

 
Teksts: Ligita Ašme
Foto: Kārlis Pakārlis

Mūzika Latvijā
Latvijas Komponistu Savienība

Pēdējo reizi labots 03-07-2002
webmaster