Andrejs JANSONS


Dzimis Rīgā, 1938. gada 2. oktobrī. Mācījies Itālijas valsts konservatorijā, Venēcijā; ieguvis Bakalaura grādu obojas spēlē Džuliarda (Julliard) mūzikas skolā (1960). Maģistra grādu diriģēšanā Manhetenas mūzikas skolā (1973) un Doktora grādu radošās mākslas-kompozīcijā Rutgers Universitātē (1986).

Spēlējis oboju Baltimoras un Pittsbutgas simfoniskos orķestros un Metropolitēna un Ņujorkas pilsētas operu orķestros.

Kopš 1988. gada Bronx Arts orķestra galvenais viesu diriģents;
Kopš 1994. gada Liepājas Simfoniskā orķestra galvenais viesu diriģents. Kā viesu diriģents koncertējis ar Jaunanglijas (New England) kamerorķestri, Lietuvas valsts simfonisko orķestri, Latvijas nacionālo operu, Latvijas nacionālo simfonisko orķestri, Maskavas simfoneti, Milvoku simfonisko orķestri, Philharomonia Hungarica simfonisko orķestri, Nirnbergas simfonisko orķestri, Valsts akadēmisko kori "Latvija", Latvijas Radio kori, Kori "Sonore", kamerkori "Ave sol".

Andreja Jansona foto

Virsdiriģents latviešu dziesmu svētkos Sanfrancisko, Seatlā, Toronto un Rīgā, virsdiriģents dziesmu dienās Gotlandē, Gaujienā, Ērgļos, Preiļos un Aglonā.

Mākslinieciskais vadītājs Ņujorkas latviešu korim, Ņujorkas igauņu korim, Bergen Chorale (amerikāņu koris) un Fordhama universitātes korim.

Ar Nacionālo operu iestudējis, pirmo reizi bijušā Padomju savienībā, Gian Carlo Menotti Ziemassvētku operu Amāls un nakts viesi; ar Nacionālās operas kori un orķestri iestudējis, pirmo reizi Latvijā, H. Berlioza Messe Solenelle. Liepājas teātrī iestudējis mūziklus Mūzikas skaņas (The sound of Music) un Gundega; Menotti operas Mēdijs un Amāls un nakts viesi.

Ar Ņujorkas latviešu kori iestudējis Alfrēda Kalniņa operas Baņuta un Salinieki kuras koncertizpildījumā ar solistiem un simfonisko orķestri atskaņotas Ņujorkā, Milvokas un Minsterē.

Ar Latvijas radio kori un Ņujorkas latviešu kori sagatavojis koncertus ar latviešu opermūziku Ņujorkā un Toronto (1991).

Ar Ņujorkas latviešu kori sagatavojis un pirmatskaņojis 16 latviešu autoru Ziemassvētku kantātes ikgadējos Adventa koncertos Nūjorkā kopš 1980. gada. Visas šīs kantātes Ņujorkas latviešu kora pasūtījumi.

Ar Nacionālās operas orķestri, solistiem, Ave sol, Versija un Latvijas radio koriem sagatavojis koncertu sēriju un Latvijas radio un televīzijā ierakstījis 15 ārpus Latvijas komponētas latviešu autoru kantātes (1992 - 1994).

Ar kori "Sonore", Nūjorkas latviešu kori un Nacionālas operas orķestri sagatavojis koncertiem un ierakstiem 5 latviešu autoru Ziemassvētku kantātes (1996).

Ar Nacionālā simfoniskā orķestra un Liepājas simfoniskā orķestra mūziķiem sagatavojis īpašus koncertus skolu jaunatnei un apbraukājis Latvijas skolas Rīgas un Liepājas rajonos.

Vadījis Ņujorkas kokļu un dziedātāju ansambli, ar kuru apceļojis ASV, Kanādu un Rietumeiropu; ierakstījis 4 skaņuplates (1965 - 1974).

Mācības spēks Fordham Universitātē; lektors Rutgers Universitātē, Bloomfield koledžā.

Lasījis lekcijas un apceres par latviešu folkloru un latviešu mūziku "Colledge Music Society" un "International Folk Music Council" konferencēs.

20 gadus mācījis koklēšanu, vadījis korus un orķestrus latviešu bērnu nometnēs Ņujorkā, Toronto un Garezerā.

Organizējis vairāk desmit koncertu ceļojumus ASV un Kanadā Latvijas koriem un solistiem.

 

webmaster