Ievadvārdi

Programma

Mākslinieki

Norises vietas

Presei

Par festivālu

Festivāla vēsture

Aina Kalnciema

Atbalstītāji

Kontakti

Violu ansamblis LES VOIX HUMAINES

Les Voix HumainesŠo divu Kanādas mākslinieču  muzicēšana ir salīdzināta ar divu trapeces akrobātu veiklību vai ar džeza saksofonistu telepātisko dialogu!  
Sūzija Napere (Susie Napper) un  Mārgareta Littla  (Margaret Little) – divas viola da gamba mūziķes, kas nodibinājušas duetu  Les Voix humaines,  ir valdzinājušas klausītājus visā pasaulē ar agrīnās un mūslaiku mūzikas koncertiem kopš 1985. gada. Abas mākslinieces ir slavenas ar saviem lieliskajiem visplašākā  spektra skaņdarbu aranžējumiem un kļuvušas par pasaules mēroga autoritātēm baroka komponista Jeane Sainte-Colombe daiļradē.  Mūziķes ir saņēmušas  balvu Opus Award 2007 no Kvebekas Mūzikas biedrības kā gada mākslinieces.

Les Voix humaines ir aicinājušas kopīgai muzicēšanai un skaņdarbu ierakstīšanai tādus ievērojamus māksliniekus kā Wieland un Barthold Kuijken, Charles Daniels, Suzie LeBlanc, Daniel Taylor, Rinat Shaham, Matthew White, Eric Milnes, Skip Sempe un Stephen Stubbs. Duetam regulāri pievienojas Monreālas talantīgākie jaunie violas spēlētāji, veidojot Voix Humaines Consort, kas specializējas plašā  17. gadsimta mūzikas repertuārā. Viņu nesenais  J. S. Baha skaņdarba „Fūgas māksla” ieraksts nonāca mūzikas veikalu plauktos 2013. gada maijā.

Les Voix humaines ir veicis kādu četrdesmit  disku ierakstus  un saņēmis kritiķu atzinību kā arī prestižas balvas (DIAPASON D'OR, Choc du Monde de la Musique, Repertoire-Classica 10, Goldperg 5, Classics Today 10/10, Prix Opus, utt.). To vidū ir visi Tobiasa Hjūma (Tobias Hume) Poetical  Musicke skaņdarbi, Kristofera Simpsona „4 gadalaiki” („The 4 Seasons”), visi Johannesa Šenka  (Johannes Schenck) Le Nymphe di Rheno, vairāki diski ar soprāna Sūzijas Leblankas (Suzie LeBlanc) un kontrtenora  Daniela Teilora (Daniel Taylor) piedalīšanos,  Telemana disks ar pazīstamā beļģu flautista Bartolda Kujkena līdzdalību, Marais disks, kurā duets sadarbojas ar Vīlandu Kujkenu, Pērsela visas Fantāzijas violai. Pasaules pirmizrādi piedzīvojuši  arī Sainte Colombe  Koncerti divām violām (Concerts a deux violes esgales) (4 dubultie kompaktdiski) , kuri saņēma balvu DIAPASON D'OR. Les Voix humaines veic ierakstus zīmolam ATMA .

Duets uzstājies Ziemeļamerikā, Meksikā, Eiropā, Austrālijā, Jaunzēlandē, Izraēlā, Ķīnā un Japānā , spēlējis tādos prestižos festivālos kā Vankūveras Agrīnās mūzikas festivāls,,  Festival Internacional Cervantino, Braitonas starptautiskais mūzikas festivāls, Festival Oude Musiek, Holland, Bostonas Agrīnās mūzikas festivāls , kā arī senās mūzikas festivālos Prāgā un Izraēlā.

Les Voix Humaines ir kanādiešu violu ansamblis. Tā divas galvenās dalībnieces ir viola da gamba mūziķes  Sūzija Nepere (Susie Napper) un Mārgareta Littla (Margaret  Little). Duets ir veicis vairākus ierakstus Kanādas ierakstu zīmolam ATMA Classique, tai skaitā, 2001. gadā - The Spirit of Music („Mūzikas gars”) kopā ar soprānu Sūziju Leblanku (Suzie LeBlanc), kurā iekļauti Alfonso Ferabosko ( Alfonso Ferrabosco),  Tobiasa Jūma (Tobias Hume), Džona Dženkinsa (John Jenkins) un  Kristofera Simpsona (Christopher Simpson) skaņdarbi violai.


Sūzija Napere (Susie Napper)

Sūzija Napere ir izcila viola da gamba, baroka čella un basso continuo mūziķe, kas kļuvusi pazīstama ar saviem radošajiem, spilgtajiem un pretrunīgajiem solo un kamermūzikas priekšnesumiem. Mākslinieces bērnība pagājusi Londonas mākslinieku vidē, bet agrīnie patstāvīgās dzīves gadi – koncertceļojumos Ziemeļamerikā un Eiropā. Dzīves gaitas aizvedušas Sūziju uz Monreālu, no kuras viņa tagad dodas pasaules viesizrādēs ar kolektīviem Ensemble Caprice, Les Voix Humaines un Les Voix Humaines Consort.

Kā Monreālas Baroka festivāla dibinātāja un mākslinieciskā vadītāja Sūzija Napere tika apbalvota ar  2002 Prix Opus kā Gada personība, bet 2011. gadā ieguva goda nosaukumu  YWCA Gada sieviete mākslā. Mūziķe ir pasniedzēja Makgila universitātē (McGill University), Monreālas universitātē un Karaliskajā Dānijas akadēmijā Kopenhāgenā.

Sūzijas mājās centrālā vieta ir virtuve, kur viņa gatavo krāsainus un radošus ēdienus savu bērnu un ciemiņu priekam. Pavārmāksla iedvesmo mākslinieci un bagātina viņas muzikālo valodu, kā arī bagātinās no tās!

Margareta Litla (Margaret Little)

Margareta Litla ir dzimusi un augusi Monreālā mūziķu ģimenē un jau bērnībā sākusi spēlēt vijoli, klavieres, blokflautu un ģitāru. Vienpadsmit gadu vecumā meitene atklāja viola da gamba un uzreiz iemīlēja šo instrumentu!

Būdama ansambļa  Les Voix Humaines līdzdibinātāja, Margareta arī uzstājas duetā ar lautistu Silvēnu Beržeronu  (Sylvain Bergeron). Mūziķe ir uzstājusies piecos kontinentos, spēlējot violu un baroka vijoli kopā ar dažādiem ansambļiem. Margaretai patīk ceļot un tikties ar citiem mūziķiem visdažādākajās vietās pasaulē.  Mūziķe ir ierakstījusi vairāk nekā  90 kompaktdiskus, no kuriem apmēram 40 ar Les Voix Humaines un divus solo diskus. Lielākā daļa ierakstu tapuši zīmola ATMA apgādā.
Margareta Litla māca studentiem viola da gamba Monreālas univeristātē. Viņai ir arī pašai sava, privāta mācību studija.

Melisande Korivo (Mélisande Corriveau)

Melisande Korivo vienlīdz meistarīgi spēlē gan baroka čellu un blokflautu, gan viola da gamba. 2014. gadā viņa Monreālas universitātē ieguva doktora grādu ar izcilību par   pardessus de viole spēli, kļūdama par vienu no retajiem mūziķiem pasaulē, kas specializējušies šā stīgu instrumenta spēlē. Viņas zināšanas un prasmes ir pieprasītas abpus Atlantijas okeānam, kur māksliniece muzicē ar neskaitāmiem kolektīviem, tai skaitā ar  Les Voix Humaines viol consort, La Bande Montreal Baroque, Ņujorkas Baroka ansambli, Capriccio Stravagante un Ensemble Masques. Melisande ir 2010. gadā Kvebekā dibinātā ansambļa L’Harmonie des Saisons mākslinieciskā vadītāja.
Melisande uzstājusies daudzos prestižos festivālos visā pasaulē, no kuriem pēdējie notikuši Ņujorkā, Sanfrancisko, Vankūverā, Bolīvijā, Beļģijā, Nīderlandē, Francijā, Šveicē, Spānijā, Lielbritānijā, Austrijā, Polijā un Vācijā.  Mūziķes diskogrāfijā ir vairāk nekā četrdesmit ierakstu tādiem zīmoliem kā ATMA Classique, Analekta, Harmonia Mundi, Paradizo, Zig-Zag Territories un Alpha.

Felikss Dīks (Felix Deak)

Čellists un viola da gamba mūziķisFelikss Dīks ir viens no Baroka ansambļa  I FURIOSI dibinātājiem . Kā brīvmākslinieks viņš muzicē ar dažādiem orķestriem un kamermūzikas ansambļiem, tai skaitā ar Toronto Tafelmusik Baroque Orchestra un Monreālas Les Voix Humaines. Felikss strādā kā pasniedzējs, mācot orķestrantus un privātus studentus Toronto un tās apkārtnē.  Mākslinieku var dzirdēt CBC Radio Two raidījumos, un viņš ir veicis ierakstus dažādās mūzikas ierakstu kompānijās gan Kanādā, gan ārzemēs.

Baha muzikas fonds, Hipokrata iela 35-32, LV-1079, Riga, Latvija, talr.: 29208181, e-pasts: bachfestival@inbox.lv