Ievadvārdi

Programma

Mākslinieki

Norises vietas

Presei

Par festivālu

Festivāla vēsture

Aina Kalnciema

Atbalstītāji

Kontakti

Jordi Savall

Žordi Savalls ir ārkārtēja personība mūsdienu mūzikas pasaulē. Jau vairāk nekā trīsdesmit gadus viņš ziedo savu laiku novārtā pamestu mūzikas dārgumu jaunatklāsmei: tie ir trīsdesmit pētījumu, lasīšanas un atskaņošanas gadi ar savu viola da gamba, vai diriģējot šo darbu izpildīšanu. Viņš ir restaurējis būtisku repertuāru visiem tiem, kas ir gatavi to klausīties. Izņemot dažus laimīgos, kuri jau pazīst un apbrīno to, viola da gamba ir tik smalks instruments, ka tas mūs aizved līdz pašam klusuma slieksnim. Tomēr kopā ar trim ansambļiem - Hespèrion XXI, La Capella Reial de Catalunya un Le Concert des Nations, kas visi dibināti sadarbībā ar Monseratu Figuerasu (Montserrat Figueras) - Džordi Savalls ir izpētījis un izveidojis emocionalitātes un skaistuma pasauli un iepazīstina ar to klausītājus un mūzikas mīļotājus, tā iekarojot atzinību viola da gamba instrumentam un aizmirstai mūzikai no dažādiem avotiem, bet sev pašam – vadošo vietu starp agrīnās mūzikas aizstāvjiem.

Viens no savas paaudzes visdaudzpusīgāk apdāvinātajiem mūziķiem savā karjerā bijis koncertu mākslinieks, skolotājs, pētnieks un jaunu projektu radītājs gan mūzikā gan kultūrā, izaugdams par vienu no vadošajiem vēsturiskās mūzikas atdzimšanas līderiem. Ar savu būtisko ieguldījumu Alēna Korno (Alain Corneau) filmā Tous les Matins du Monde (Cēzara balva par labāko filmas mūziku), rosīgo koncertdarbību (vairāk nekā 140 koncerti gadā) un ierakstu grafiku (6 ieraksti gadā), kā arī, pateicoties paša nodibinātajam ierakstu zīmolam Alia Vox, Džordi Savalls pierāda, ka agrīnā mūzika nav tikai elitāra aizraušanās – tā var ieinteresēt ikvienu, tās auditorija kļūst aizvien jaunāka un aizvien daudzskaitlīgāka.

Jordi Savall

Tāpat kā daudzi citi mūziķi, Džordi Savalls sāka mācīties mūziku jau bērnībā. Sākumā viņš dziedāja bērnu korī savā dzimtajā Igualadas pilsētā (Katalonija), bet vēlāk sāka mācīties čella spēli, šīs studijas pabeidzot Barselonas Konservatorijā 1964.gadā. Viņš patstāvīgi apguva viola da gamba spēli un agrīno mūziku (Ars Musicae) 1965. gadā un turpināja tālāko izglītošanos 1968. gadā Schola Cantorum Basiliensis (Šveicē), kur vēlāk turpināja sava skolotāja Augusta Vencingera (August Wenzinger) darbu 1973. gadā un kur viņš vēl joprojām pasniedz mācību kursus un vada meistarklases.

Mākslinieks ierakstījis 170 kompaktdiskus un ieguvis daudzas balvas, to vidū: "Officier de l'Ordre des Arts et Lettres" (1988), the "Creu de Sant Jordi" (1990), "Musician of the Year" no Le Monde de la Musique (1992) un "Soloist of the Year" no "Victoires de la Musique" (1993), "La Medalla de Oro de las Bellas Artes" (1998), Konzerthaus Goda loceklis Vīnē (1999), Doctor Honoris Causa Lunvēnas Katoļu Universitātē (2000) un Barselonas Universitātē (2006), "Victoire de la Musique" par savu profesionālo karjeru (2002), "Medalla d'Or" no Katalonijas Parlamenta (2003), kā arī "Deustchen Schallplattenkritik" Goda balvu (2003). Viņš ieguvis arī vairākus Midem klasikas apbalvojumus (1999., 2000, 2003., 2004. un 2005. gadā). 2006. apbalvojumu gadā viņa dubultais CD Don Quijote de la Mancha, Romances y Músicas izcīnīja balvu agrīnās mūzikas kategorijā un tika izraudzīts par "Gada ierakstu 2006”. Šis dubultdisks bija piecu pretendentu sarakstā uz 2006. gada Grammy balvu Losandželosā (ASV).

Žordi Savalla projektā Lachrimæ Caravaggio saplūst kopā literatūra, mūzika un glezniecība kompaktdiskā, kas veltīts dižajam, bet neveiksmju vajātajam gleznotājam. 7 Lachrimae un 7 Stanzas ar tā laika mūziku un paša Džordi Savalla kompozīcijām veido muzikālu kontrapunktu, iedomātu “skaņu celiņu” gleznotāja dzīvei, bet viņa pēdējās septiņas gleznas komentē rakstnieks Dominiks Fernandess (Dominique Fernandez), kurš iecelts “Nemirstīgo” kārtā pēc uzņemšanas par locekli Franču Akadēmijā.

2008. gadā Žordi Savalls tika iecelts par Miera mākslinieku (“Artist for the Peace”) UNESCO Labas gribas sūtņu programmā. 2009. gadā viņu iecēla par goda sūtni Eiropas Savienības organizētajā Eiropas Jaunrades un inovāciju gadā.

Biļetes var iegādāties „Biļešu Paradīze“ kasēs (telefons: 90002000) vai Internetā: www.bilesuparadize.lv . Biļešu cena Ls 3,00 – 20,00. Pensionāriem, studentiem un skolniekiem – 20% atlaide!

 

PROGRAMMA RĪGĀ 27.03.2009

Les Voix humaines

K.F. ABEL    Prelude
J.S. BACH    Allemande
JOHANNES SCHENCK    Aria Burlesca

Mr de SAINTE-COLOMBE le fils    Fantaisie en Rondeau
Mr de SAINTE-COLOMBE le père     Les Pleurs
J.S. BACH    Bourrée

Mr DE MACHY  Prélude
MARIN MARAIS       Les Voix Humaines - Muzettes
Mr DE SAINTE-COLOMBE le fils    Fantaisie

***

TOBIAS HUME  
« Musicall Humours »
A Souldiers March
Captaine Hume’s Pavin & Galliard
Harke, harke - Good againe
A Souldiers Resolution

« Lessons for the Lyra Viol »
ALFONSO FERRABOSCO     Coranto
THOMAS FORD    Why not here
JOHN PLAYFORD    La Cloche

ANONYME (16 Jh.)
« The Lancashire Pipes »
A Pointe or Preludium
The Lancashire Pipes
The Pigges of Rumsey
Kate of Bardie - A Toye

Jordi Savall
Viole de gambe à 7 cordes
BARAK NORMAN  Londres, 1697

 

Baha muzikas fonds, Hipokrata iela 35-32, LV-1079, Riga, Latvija, talr.: 29208181, e-pasts: bachfestival@inbox.lv