Ievadvārdi

Programma

Mākslinieki

Norises vietas

Presei

Par festivālu

Festivāla vēsture

Aina Kalnciema

Atbalstītāji

Kontakti

Helsinku Baroka orķestris

Helsinku baroka orķestris

1997. gadā dibinātais Helsinku Baroka orķestris ir jaunu mūziķu grupa, kas piedāvā klausītājiem iespēju baudīt seno mūziku līdz šim nebijušā, atšķirīgā atskaņojumā. Tas, ka orķestra dalībnieki spēlē attiecīgā laikmeta instrumentus, daļēji atspoguļo centienus komunikatīvā veidā atklāt jaunas perspektīvas seno meistardarbu izpildījumā.
Aapo Häkkinen kļuvis par Helsinku Baroka orķestra māksliniecisko vadītāju 2003. gadā. Viņa iespaidīgās zināšanas un personīgā iztēles spēja piešķīrusi orķestrim noteiktu ievirzi, un tas kļuvis par vienu no interesantākajiem ansambļiem Somijas mūsdienu muzikālajā dzīvē. 2009. gadā par viņa pirmo vietnieku kļuva Riccardo Minasi, kurš starp citu, viesojās Baha festivālā Rīgā pagājušajā gadā.

Helsinku baroka orķestris uzstājies Wigmore Hall Londonā, Ķelnes Filharmonijā, kā arī Helsinku, Turku, Briges, Baireitas, Drēzdenes, Getingenes, Švecingenes, Stokholmas, Palermo, Estellas, Bržezices, Zagrebas, Varaždinas un Varnas mūzikas festivālos. No orķestra solistiem un viesdiriģentiem jāmin Enrico Baiano, Frieder Bernius, Fiorenza De Donatis, Pia Freund, Patrick Gallois, Reihard Goebel, Monica Groop, Pierre Hantaï, Paul Hillier, Erich Höbarth, Ian Honeyman, Sirkka-Liisa Kaakinen, Anna-Kristina Kaapola, María Cristina Kiehr, Anu Komsi, Manfredo Kraemer, Topi Lehtipuu, Enrico Onofri, Susanne Rydén, Céline Scheen, Skip Sempé un Dmitry Sinkovsky.

Helsinku Baroka orķestris izdarījis ierakstus kompānijās Alba Records (Monteverdi, 2004) un Naxos (Rihtera simfonijas, 2007 & 2009).

Diriģents Aapo Hakinens

Aapo Hakkinen


Aapo Häkkinen (1976) pirmo muzikālo izglītību guvis kā kora zēns Helsinku katedrālē. Trīspadsmit gadu vecumā viņš sācis mācīties klavesīna spēli pie Elina Mustonen un Olli Porthan (ērģeles) savas dzimtās pilsētas Sibeliusa akadēmijā. No 1995. līdz 1998. gadam viņš mācījies Amsterdamas Sweelinck konservatorijā pie Bob van Asperen un no 1996. līdz 2000. gadam pie Pierre Hantaï Parīzē. Tūlīt pēc solista diploma saņemšanas 1998. gadā viņš ieguvis otro godalgu klavesīna spēles konkursā Brigē. 1997. gadā viņš ieguvis Norddeutscher Rundfunk speciālo godalgu Muzikpreis par itāļu mūzikas interpretāciju. Aapo Häkkinen uzstājies gan kā solists, gan kā diriģents vairumā Eiropas valstu un Meksikā. Viņš ierakstījis mūziku tādās kompānijās kā Aeolus, Alba, Avie, Cantus, Deux-Elles un Naxos. Viņš regulāri spēlē ne vien klavesīnu, bet arī ērģeles un klavihordu. Aapo Häkkinen ir pedagogs Sibeliusa akadēmijā un starptautiskās meistarklasēs.

Solists Teppo Lampela (kontrtenors)

Teppo Lampela (1969) dziedāšanu mācījies pie Marjut HannulaSibeliusa akadēmijā  un meistarklasēs pie Evelyn Tubb, Michael Fields, Andreas Scholl, Kevin Smith, Carl Høgset un Oren Brown. 2005. gadā viņš ieguvis pirmo godalgu Lohja tenoru konkursā Somijā. Somijā Lampela ir labi pazīstams J. S. Baha, Hendeļa, Pergolezi, Bukstehudes un Arvo Pērta mūzikas izpildītājs. Uz skatuves viņš uzstājies Apolona lomā V. A. Mocarta operas "Apolons" pirmizrādē Somijā Sibeliusa akadēmijā un Oberona lomā B. Britena operā "Sapnis vasaras naktī" Helsinku Stadia Opera. 2005. gada rudenī Stokholmā viņš dziedājis Baha "B minora mesā", ko diriģējis Fredrik Malmberg, un Helsinkos kopā ar citiem mūziķiem Eiropas Broadcasting Union (EBU). Viņa plašajā alta solo repertuārā iekļauti paši nozīmīgākie baznīcas mūzikas skaņdarbi: J. S. Baha "Sv. Jāņa pasija", "B minora mesa", "Lieldienu oratorija", "Magnificat", "Ziemassvētku oratorija", kā arī daudzas kantātes, G. F. Hendeļa oratorijas "Messia" un "Jeptha", V. A. Mocarta "Rekviēms", "G mažora mesa" un "D minora mesa". No citiem solo mūzikas darbiem jāmin Persela "The Fairy Queen", Pergolezi "Stabat Mater", D. Bukstehudes "Membra Jesu Nostri" un daudzas senā baroka kantātes.
Teppo Lampela uzstājies kā solists kopā ar daudziem Somijas koriem un lielākajiem orķestriem. Laikā no 1993. līdz 2005. gadam viņš dziedājisa radio kamerkorī un vairākos operu uzvedumos Somijas Nacionālās operas papildu korī. Viņš dziedājis arī baritona solo partijas daudzos baznīcas mūzikas darbos. Pateicoties viņa vokālajam talantam un muzikalitātei, viņš ir ļoti populārs vokālās mūzikas, vokālās interpretācijas un ansambļa dziedāšanas pedagogs. Turklāt Teppo Lampela bijis daudzu slavenu ierakstu producents, piemēram, Mysterium and Gravity ar Lumen Valo vokālo ansambli, Mailmaa Jääkukkien takana ar Kyle vīru kori un Salvat 1701 ar Tapiolas kamerkori. No paša Teppo Lampela ierakstiem minami "Sv. Jāņa pasija" Arvo Pērta vadībā Candomino Choir Finlandia ierakstu kompānijā.

Programma
Musica Baltica no Upsalas Düben kolekcijas

I
Kaspar FÖRSTER (1616-1673, Copenhagen/Danzig)
Laudate Dominum (Danzig, 1663-64)

Dietrich BUXTEHUDE (?1637-1707, Lübeck)
Jubilate Domino (BuxWV64)

Anon (Riga)
Fantazia

Johann Valentin MEDER (1649-1719, Reval/Danzig/Riga)
Ach Herr, strafe mich nicht (Reval, 1679)

Andreas KIRCHOFF (c.1635-1691, Copenhagen)
Suite a 4 (1664)
Praeludium-Allemand-Courant-Saraband-Chiguae

II
Christian GEIST (c.1640/50-1711, Stockholm/Copenhagen)
Am stillen Freytage: Es war aber an der Stäte – O Traurigkeit, o Hertzeleid (Stockholm, c.1680)

Christian RITTER (?1648-c.1725, Stockholm)
Suite in discessum Caroli XI Regis Sveciae (1697)
Allemanda-Courande-Sarabanda-Gigue

Franz TUNDER (1614-1667, Lübeck)
Salve mi Jesu

Dietrich BUXTEHUDE
Jesu, meine Freud und Lust (BuxWV59)

PIRKT BIĻETES

Atpakaļ

Baha muzikas fonds, Hipokrata iela 35-32, LV-1079, Riga, Latvija, talr.: 29208181, e-pasts: bachfestival@inbox.lv