Ievadvārdi

Programma

Mākslinieki

Norises vietas

Presei

Par festivālu

Festivāla vēsture

Aina Kalnciema

Atbalstītāji

Kontakti

Ramons Jaffe

Ramon Jaffe

KLASIKA IR VIŅA MĪLESTĪBA, FLAMENKO - VIŅA KAISLĪBA

Šis moto raksturo ne tikai Ramona Jaffes (Ramon Jaffé) mākslinieka dzīvi, bet vienlaicīgi dokumentē arī viņa vētraino biogrāfiju.

Dzimis mūziķu ģimenē Rīgā, Latvijā, vispirms viņš kopā ar ģimeni izceļoja uz Izraēlu un tikai pēc tam pārcēlās uz Vāciju. Pirmās mūzikas iemaņas Ramons Jaffe ieguva no sava tēva Dona Jaffes (Don Jaffé), kurš viņam līdz pat diploma iegūšanai vienmēr bija blakus kā ceļa zvaigzne. Paralēli studijām pie D. Geringasa (D. Geringas) un B. Pergamenščikova viņa mūzikas ideāli bija D. Šafrans (D. Schafran) un S.Vēgs (S. Végh). Īpaši jāpiemin, ka Ramons Jaffe kā kamermūzikas partneris bija līdzās Sandoram Vēgam viņa kā vijolnieka pēdējās lielās uzstāšanās laikā Lielajā Mocarteumā Zalcburgā.

Jau agrā jaunībā šī meistara aizgādībā Ramons Jaffe guva panākumus daudzos konkursos, piemēram, Vācijas Mūzikas konkursā (1984) un Casals konkursā Budapeštā (1985). Jau studiju laikā uzsāktās solista gaitas aizveda viņu uz lielākajām Berlīnes, Amsterdamas, Zalcburgas, Leipcigas, Vīnes, Minhenes, Londonas, Hamburgas un Ķelnes koncertzālēm. Paralēli tam viņš veltīja sevi arī kamermūzikai, būdams stīgu trio "Belcanto-Strings" un "Mendelssohn Trio Berlin" (agrāk "Salzburg Piano Trio") mūziķis. Viņa turpmākie kamermūzikas partneri ir bijuši, piemēram, I. Vermiljons (I. Vermillion), I. Bronfmans (Y. Bronfman), A. Mustonens (A. Mustonen), A. Frēlihs (A. Frölich), F. Lelo (F. Leleux), V. Mendelsons (V. Mendelssohn), J. Rahlins (J. Rachlin), V. Fukss, (W. Fuchs) M.P. Langlamets (M.P. Langlamet), B. Šmids (B. Schmid), E. Baškirova, G. Kause (G. Causse), N. Znaiders (N. Znaider).

Viņš ir arī Hopfgartenes/Tiroles kamermūzikas festivāla dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs.

Viņš ir koncertējis ar daudziem diriģentiem, piem., A. Boreiko, H.K. Grūbers (H.K Gruber), L. Zēgerštams (L. Segerstam), St. Blunjērs (St. Blunier), Ralfs Veikerts (Ralf Weikert), kā arī ar džeza dziedātāju Bobiju Makferinu (Bobby McFerrin).

Ramons Jaffe sadarbojas ar orķestriem, piemēram, DSO & BSO Berlīnē, Camerata Academica Zalcburgā, Reinzemes-Pfalcas Valsts filharmonijas orķestri, Štutgartes filharmonijas orķestri, Štutgartes kamerorķestri. 2004. gadā viņš uzstājās ar Sanktpēterburgas filharmonijas orķestri un uzreiz tika ieplānots arī nākamais koncerts ar šo orķestri.

Ar Bavārijas radio orķestri viņš ir uzstājies diriģentu R. Abado (R. Abbado), M. Vioti (M.Viotti) un L. Fostera (L. Foster) vadībā. Vīnes mūzikas apvienībā Vīnes festivāla nedēļu ietvaros viņš nospēlēja koncertu, kas vairākkārt tika starptautiski pārraidīts televīzijā un radio.

Viņa māksliniecisko dzīvi dokumentē arī neskaitāmi citi televīzijas un radio ieraksti, kā arī nozīmīgs kompaktdisku skaits, piemēram, "EBREJU MEDITĀCIJA" un "BRĀMSA APDARE" (izdevis Kohs Švanns (Koch Schwann)), kā arī Borisa Blahera (Boris Blacher) čella koncerta (Signum) pirmatskaņojums. No 2004. gada notiek sadarbība ar zīmolu OEHMSCLASSICS, kuras pirmie augļi ir Brāmsa dubultkoncerta ieraksts kopā ar vijolnieku Benjaminu Šmidu (Benjamin Schmid). Drīz tiks izdoti, resp., ir plānoti arī turpmākie kompaktdiski.

Ramons Jaffe ir bijis gaidīts viesis daudzos starptautiskajos festivālos, piem., Šlēsvigas-Holšteinas Mocarta festivāls, Reingavas festivāls, Open Chamber Music Prussia Cove (Lielbritānijā), Zāras mūzikas festivāls, Kirko Soikoon festivāls Helsinkos, Roskildes Šūbertiāde (Dānijā), Meklenburgas-Priekšpomerānijas festivāls, Štutgartes Baha dienas, Štīrijas rudens Grācā, Kuhmo Chamber mūzikas festivāls (Somijā), Jeruzalemes kamermūzikas festivāls, Zalcburgas kultūras nedēļas, Expo 1992 un biennāle Seviļā, Midelburgas festivāls (Nīderlandē), "AMADEO" (Nīderlandē), MIDEM Kannās, Ludvigsburgas festivāls, kā arī daudzos citos mūzikas svētkos.

Mākslinieciski ļoti satraucoša un nozīmīga bija Ramona Jaffes tikšanās ar flamenko ģitāristu Pedro Bakanu (Pedro Bacan), kurš nomira 1997. gadā. Viņš atklāja Ramonam Jaffem flamenko fascinējošās pasaules noslēpumus. Vairāku gadu garumā ilgušo sadarbību vainagoja uzstāšanās visos nozīmīgākajos flamenko festivālos Spānijā un Francijā.

Pašlaik Ramons Jaffe ir pasniedzējs K.M. Vēbera Mūzikas augstskolā Drēzdenē.

Baha muzikas fonds, Hipokrata iela 35-32, LV-1079, Riga, Latvija, talr.: 29208181, e-pasts: bachfestival@inbox.lv