Ievadvārdi

Programma

Mākslinieki

Norises vietas

Presei

Par festivālu

Festivāla vēsture

Aina Kalnciema

Atbalstītāji

Kontakti

Aleksejs Ļubimovs

Aleksejs Ļubimovs

Maskavā dzimušais krievu pianists Aleksejs Ļubimovs ir viens no mūsdienu pašiem savdabīgākajiem mūziķiem. Ar plašo repertuāru, uzticību principiem un mūzikas morālei viņš kļuvis par vislabprātāk gaidīto izņēmumu un papildinājumu mūsdienu mūzikas pasaulē. Mācoties pie Heinriha Neihauza, Aleksejs Ļubimovs jau agri sāka aizrauties gan ar baroka mūziku, īpaši tradicionālo instrumentu atskaņojumā, gan ar 20. gs. komponistiem – Šēnbergu, Vebernu, Stokhauzenu, Bulē (Boulez), Īvu (Ives), Ligeti, Šnitki, Gubaiduļinu, Silvestrovu un Pērtu. Viņam pieder daudzu moderno skaņdarbu pirmatskaņojumi Krievijā, un viņš dibinājis festivālu Alternativa. Septiņdesmitajos gados, kad koncertceļojumu ierobežojumi pārtrauca viņa starptautisko karjeru, viņš izveidoja baroka mūzikas kvartetu. Tomēr senās un modernās mūzikas izcilie atskaņojumi Aleksejam Ļubimovam nekad nav traucējuši lieliski spēlēt gan klasisko, gan romantisko repertuāru, kā pierāda viņa daudzie ieraksti.

Kad 80-tajos gados Krievijā izzuda politiskie ierobežojumi, Aleksejs Ļubimovs drīz vien kļuva par vienu no pirmajiem pianistiem, kas sniedz koncertus Eiropā, Amerikā un Japānā. Viņš uzstājies kopā ar tādiem orķestriem kā Helsinku, Izraēlas, Losandželosas, Minhenes un Pēterburgas filharmonijas orķestri, ar Karalisko filharmonijas orķestri Londonā, Krievijas Nacionālo orķestri, Orchestre Phil. de Radio France, Toronto simfonisko orķestri unDeutsches Symphonieorchester Berlin diriģentu Aškenazi, Jervi, Kondrašina, Hogvuda (Hogwood), Mackerras, Nagano, Norrington, Pletnev, Saraste, Salonen, Janovski un Tortelier vadībā. Kā vēsturisko izpildījumu piemērus var minēt koncertus ar Age of Enlightenmentorķestri, Wiener Akademie vai Collegium Vocale Gent orķestriem.

Tikpat lielu nozīmi Aleksejs Ļubimovs piešķir kamermūzikai un regulāri koncertē kopā ar slaveniem solistiem visas pasaules festivālos. 90-to gadu otrajā pusē viņa plānotājā iekļauti ievērojami koncerti gan ar orķestri, gan solo Japānā, ASV un Eiropā, kā arī uzstāšanās dažādos kameransambļos galvenokārt festivālu ietvaros. Paplašinātās turnejas koncertu programmā bijis Stravinska koncerts klavierēm un stīgu instrumentiem Štutgartes radio simfoniskā orķestra un sera Rodžera Noringtona izpildījumā, Mocarta mūzika BBC Promenādes orķestra sniegumā vai Rahmaņinova 4. koncerts ar Somijas radio orķestri. Pēdējo koncertsezonu laikā Aleksejs Ļubimovs spēlējis koncertos ar Birmingemas pilsētas simfonisko orķestri, Maskavas RNO un Austrijas Tonkünstlerorchester (tostarp 2 koncertiMusikverein Lielajā zālē), kā arī vairākas reizes uzstājies solo. 2003. gada Zalcburgas festivālā un Kopenhāgenā viņš spēlējis Skrjabina koncertā klavierēm ar orķestri "Prometejs". 2005. gadā jāpiemin viņa uzstāšanās ar Age of Enlightenment orķestri (Bēthovens), Minhenes filharmonijas orķestri (Silvestrovs), Štutgartes SWR (Pērts), Berlīnes DSO (Pērts), Dānijas Nacionālo simfonisko orķestri (Pērts), Anima Eterna Brugge un Maskavas RNO.

Daudzus Alekseja Ļubimova ierakstus izdarījušas tādas kompānijas kā Melodia, Erato, BIS vaiSony. Tajos ir visas Mocarta sonātes, Šūberta, Šopēna, Bēthovena un Brāmsa skaņdarbi, kā arī 20. gs. mūzika. 2003. gadā ECM ierakstījusi Der Bote, un ierakstu jūsmīgi novērtējuši visi ievērojamākie mūzikas kritiķi; tādu pašu vērtējumu saņēmis pats pēdējais 2005. gada CD ieraksts kompānijā ECM.

Baha muzikas fonds, Hipokrata iela 35-32, LV-1079, Riga, Latvija, talr.: 29208181, e-pasts: bachfestival@inbox.lv