Ievadvārdi

Programma

Mākslinieki

Norises vietas

Presei

Par festivālu

Festivāla vēsture

Aina Kalnciema

Atbalstītāji

Kontakti

The Sydney Consort

SC

The Sydney Consort ir viens no visdinamiskākajiem agrīnās mūzikas ansambļiem Austrālijā. Kolektīva pamatsastāvā ir trīs dalībnieki, un šī grupa piesaista Austrālijas talantīgākos mūziķus un dziedātājus, veidojot nelielu kamerorķestri ar līdz pat piecpadsmit izpildītājiem. Ansambli The Sydney Consort 1997. gadā izveidoja un par tā mākslinieciskajiem vadītājiem kļuva Monika un Stens Korneli, veltījot savu muzikālo darbību baroka mūzikas skaistuma un gudrības atklāšanai strauji augošam klausītāju lokam. Ansamblis atskaņo mūziku, kas aptver laiku no 16. līdz 18. gadsimtam, kā arī mūsdienu austrāliešu skaņdarbus, piedāvājot tādu koncertu tematiku kā angļu, franču, vācu un itāļu baroka mūzika un dzeja un J. S. Baha koncerti.

2000. gadu The Sydney Consort veltīja Baha vokālajai un instrumentālajai mūzikai, atzīmējot komponista nāves 250. gadadienu ar iespaidīgiem koncertiem Sv. Jēkaba baznīcā. Ansamblis bieži pieaicina citus pazīstamus un talantīgus Austrālijas māksliniekus, mūziķus un dziedātājus, lai vēl vairāk bagātinātu savas uzstāšanās un paplašinātu repertuāru. The Sydney Consort regulāri uzstājas kopā ar Sidnejas aktieriem un dzejniekiem, kas ir rezultāts sadarbībai ar Dzejnieku un rakstnieku biedrību. 17. gs. angļu mūzikas un Šekspīra sonetu koncerts bija īpaši veiksmīgs šīs sadarbības rezultāts. Alessandro Skarlati Ziemassvētku kantāti pirmo reizi Austrālijā atskaņoja tieši The Sydney Consort no šā skaņdarba manuskripta vienīgā eksemplāra, kas glabājas kādas draudzes bibliotēkā Vācijā.

Ansamblis regulāri parādās klasisko radio programmās un svētdienas tiešraidēs ABC Classic FM. Kopš 2004. gada grupa piedalās Musica Viva Australia ar koncertiem Sidnejā un NSW (valsts apraides programma), bet kopš 2005. gada The Sydney Consort ir koncertējuši arī Eiropā – Itālijā, Vācijā, Luksemburgā, Dānijā un Polijā. Ansamblis ir uzaicināts uzstāties Eiropā arī 2011. gadā un muzicēt Luksemburgā, Vācijā, Kopenhāgenā un festivālos Polijā. The Sydney Consort ir ierakstījis piecus kompaktdiskus kopā ar pieaicinātiem mūziķiem.

Monika Kornela sāka mācīties klavierspēli septiņu gadu vecumā mūzikas pamatskolā savā dzimtajā pilsētā Toruņā (Polijā). Pēc tam viņa turpināja mācības Valsts Mūzikas konservatorijā, kur saņēma pianistes diplomu. Pēdējos studiju gados jaunā pianiste tika uzaicināta koncertēt kopā ar Pomerānijas simfonisko orķestri, atskaņojot Grīga, Bēthovena un Rahmaņinova klavierkoncertus, kā arī ar Toruņas kamerorķestri - Johana Sebastiana Baha Koncertu Fa minorā.

Kopā ar savu vīru, vijolnieku, Monika ir koncertējusi ar vijoles un klavieru skaņdarbu programmām Polijā, kā arī Venēcijā, Veronā, Kanberā un Sidnejā.

Pēc papildu mācībām Lodzas Mūzikas akadēmijā Polijā Monika pārcēlās uz dzīvi Sidnejā un pabeidza mūzikas bakalaura studijas klavierspēlē Sidnejas Mūzikas konservatorijā profesora Nikolaja Evrova klasē. Tur viņa paplašināja savas zināšanas par taustiņu instrumentiem, mācoties klavesīna spēli pie Paul Dyer un Ray Harvey.

1995. gadā mūziķe piedalījās meistarklasēs pie Robert Woolley Londonā un Boba van Asperena Amsterdamā. 1995. gada decembrī Moniku uzaicināja atskaņot J. S. Baha koncertus klavesīnam kopā ar Toruņas Kamerorķestri.

Atgriezusies Austrālijā, Monika iestājās klavesīna un agrīnās mūzikas kursā Sidnejas Konservatorijā un 1999. gadā, beidzot studijas pie Pola Dajera, saņēma mūzikas maģistra grādu izpildītājmākslā.

Monika regulāri uzstājas gan kā soliste, gan continuo mūziķe kopā ar vairākiem pazīstamiem ansambļiem un orķestriem: Sidnejas Simfonisko orķestri, Willoughby Orchestra, SBS orķestri, St Laurence Baroque Orchestra, Marais Project, Salut!Baroque. 1998. gadā viņa parādījās arī Sidnejas Baha festivālā, kā arī regulāri piedalās lielākajos mūzikas festivālos un koncertos Austrālijā.

Kopš 2005. gada Monika ir koncertējusi viesizrādēs Eiropā kopā ar The Sydney Consort Itālijā, Luksemburgā, Dānijā, Vācijā un Polijā. Arī 2011. gadā Monika ir uzaicināta uzstāties Eiropas festivālos. 2011/2012. gada sezonā viņa uzstāsies ASV.

Šogad Austrālijā Monika piedalīsies Kamdenhavenas un Armideilas (the Camden Haven and Armidale) Baha mūzikas festivālā, Resonate koncertu sērijā (NSW galerijā) un Baha Brandenburgas koncertu atskaņojumos, kā arī citos mūzikas pasākumos.

 

Hanss-Dīters Mihacs (Hans-Dieter Michatz) jau sen iemantojis lielu atzinību par savu eleganto un saviļņojošo baroka flautas, blokflautas un modernās flautas spēli. Viņš uzstājies daudzos izcilos mūzikas sarīkojumos un festivālos Austrālijā un kopā ar savas valsts izcilākajiem agrīnās mūzikas ansambļiem un orķestrim devies viesizrādēs. Pašlaik viņš ir vadošais flautists Austrālijas Brandenburgas orķestrī.

Mākslinieka kompaktdisks ar Telemana Sonate Metodiche ieguva kritiķu atzinību gan Austrālijā, gan citās valstīs un tika atzīmēts kā žurnāla Soundscapes "Redaktora izvēle”.

Hanss-Dīters Mihacs ir darbojies arī kā orķestra un kora diriģents Hendeļa oratoriju skatuves uzvedumos Kanberā, kā arī diriģējot Sidnejas Filharmonijas korus, Sidnejas Kamerkori, ACO Voices , Melburnas Collegium Baroque orķestri u.c. Līdztekus savai skatuves mākslinieka karjerai Hanss-Dīters ir bijis arī aizrautīgs skolotājs un pasniedzējs vidējās un augstākās izglītības iestādēs, tajā skaitā Sidnejas Mūzikas konservatorijā, Viktorijas Mākslu koledžā, Melburnas un Sidnejas universitātēs, NSW un Rietumu Sidnejas universitātē, Ņūkāslas universitātē, Sidnejas Klasiskajā ģimnāzijā kā arī dažādos festivālos un vasaras skolās. Viņš ir arī veiksmīgā flautai veltītā Austrālijas Mūzikas eksaminācijas komisijas 1. sērijizdevuma redaktors. Vairākus gadus pēc kārtas mākslinieks ir aicināts vadīt flautas meistarklases prestižajā Folkwang Hochschule Esenē (Vācija).

Hanss-Dīters regulāri uzstājas Eiropā, saņemot kritiķu uzslavas, gan ar Hanoveras Karla Filipa Emanuela Baha ansambli, The Hnnover Fancy, gan ar Amsterdamas Trio Chardin.

Mākslinieks spēlē šādus instrumentus: Ganassi soprāna blokflautu un Steinsbija seniora (Stanesby sen.) alta blokflautas kopiju.

 

Kanberā (Austrālija) dzimušais Stens Kornels (Stan Kornel) vijoļspēli sācis apgūt deviņu gadu vecumā pie pazīstamās franču vijolnieces Josette Esquidin-Morgan. Vēlāk viņa skolotājs bija Ernest Lewellyn Kanberas Mūzikas skolā. Divpadsmit gadu vecumā Stens kopā ar pārējiem Kornelu ģimenes bērniem izveidoja Kornelu Stīgu kvartetu, ar kuru uzstājās Kanberā un Sidnejā.

1969. gadā Stens devās uz Poliju un sāka mācīties Bidgoščas Mūzikas konservatorijā un pēc tam turpināja studēt Lodzas Mūzikas akadēmijā. 1976. gadā mākslinieks ieguva bronzas medaļu Starptautiskajā Henrika Veņavska jauno mūziķu konkursā.

Studiju laikā Stens Kornels tika pieņemts darbā Pomerānijas filharmonijas orķestrī kā koncertmeistara palīgs. Viņš arī spēlēja pirmo vijoli un solo Toruņas kamerorķestrī un Stīgu kvartetā, bet vēlāk kļuva par otro koncertmeistaru Lodzas Radio un televīzijas simfoniskajā orķestrī. Tajā laikā viņš piedalījās daudzu mākslas, animācijas un mācību filmu mūzikas ieskaņošanā kopā ar vairākiem kolektīviem.

1983. gadā Stens Kornels Lodzas Mūzikas akadēmijā ieguva maģistra grādu un diplomu ar izcilību, mācoties pie pazīstamā profesora, starptautisko vijoļspēles konkursu žūrijas locekļa Zenon Ploszaj.

No Polijas Stens Kornels pārcēlās uz Itāliju, kur strādāja Milānas un Venēcijas operteātros. Mūziķis piedalījās arī slavenajos Arēnas vasaras festivālos Veronā. Itālijā aizvadītajos gados mākslinieks nodibināja divus stīgu kvartetus un uzstājās kā solists Vivaldi koncertu uzvedumos.

1987. gadā Stens Kornels atgriezās Austrālijā, kur kļuva par pastāvīgo Sidnejas simfoniskā orķestra mūziķi, un muzicē tur līdz šim brīdim.

Stena kaislība uz agrīno mūziku noveda pie tā, ka viņš kopā ar sievu izveidoja ansambli The Sydney Consort. 1994. gadā viņš devās uz Londonu mācīties baroka vijoles un viola d’amore spēli pie Catherine McIntosh un uz Hāgu pie Sigiswald Kuijken. Mākslinieks abus instrumentus spēlēja 1998. gada Sidnejas Baha festivālā. Stens ir vadījis arī St Laurence Baroka orķestri.

Papildus kompaktdiskiem, kas ierakstīti ar The Sydney Consort Stens Kornels ir ierakstījis īru tautas mūziku un Austrālijas komponistu Dulcie Holland, Derek Strahan un Alan Holley skaņdarbus.

Stens spēlē vijoli, kuru izgatavojis nezināms itāļu meistars, iespējams, D. Panormo, ap 1770. gadu. Viņa viola d’amore izgatavojis Miroslaw Baran Poznaā 1986. gadā, bet lociņus pēc pasūtījuma izgatavojis Ralph Ashmead Amerikā 1995. gadā.

Baha muzikas fonds, Hipokrata iela 35-32, LV-1079, Riga, Latvija, talr.: 29208181, e-pasts: bachfestival@inbox.lv