Ievadvārdi

Programma

Mākslinieki

Norises vietas

Presei

Par festivālu

Festivāla vēsture

Aina Kalnciema

Atbalstītāji

Kontakti

Paolo Pandolfo

 

Paolo Pandolfo

Paolo Pandolfo šobrīd ir viens no pašiem ievērojamākajiem mūziķiem Eiropas senās mūzikas pasaulē. Par virtuozo izpildījumu un viola da gamba mūzikas interpretāciju koncertos un mūzikas ierakstos viņu cildinājuši Vācijas, Francijas, Spānijas, Anglijas un dzimtās Itālijas vadošie komponisti, turklāt Paolo Pandolfo pēdējo gadu laikā radusies ierosme un prasme improvizēt un komponēt.

Par renesanses un baroka mūziku viņš sācis interesēties 1979. gadā, kad kopā ar Rinaldo Alessandrini un Enrico Gatti nodibinājis ansambli La Stravaganza. Pēc studijām Romas konservatorijā viņš 1981. gadā devies uz Šveici, lai pētītu viola da gamba pasauli. Drīz pēc tam Bāzelē viņš uzsācis atkārtotu muzikālu sadarbību ar Jordi Savall un iesaistījies senās mūzikas ansamblī Hespèrion XX, piedaloties vairāku ievērojamu ierakstu tapšanā. 1989. gadā viņš iecelts par viola da gamba profesoru Schola Cantorum Basiliensis; šis postenis tiek augstu vērtēts visā pasaulē, un agrāk tajā bijuši tādu mūziķi kā August Wenzinger un Jordi Savall. Kopš tā laika viņa pedagoģiskā darbība koncentrējas Šveicē, kur viņš kopš 1992. gada vada Ensemble di viole Labyrinto – grupu, kas savu darbību velta daudzo aizraujošo viola instrumentiem komponēto skaņdarbu interpretācijai.

Pandolfo uzstājies koncertturnejās visā pasaulē; viņš bieži spēlē koncertzālēs gan solo, gan kopā ar savu grupu Labyrinto. Tā kā Pandolfo parakstījis līgumu ar ierakstu kompāniju Glossa 1998. gadā – tas ir gads, kad kompānija laidusi klajā viņa vispopulārāko CD, A Solo, viņš var pēc patikas izvēlēties nepieciešamo laiku, lai pilnībā izpētītu katra jauna ieraksta projektu. Turpmākajos gados viņš ļoti veiksmīgi izdara citus ierakstus, piemēram, Le Labyrinthe et autres histories, kas veltīts vienam no dižākajiem franču baroka komponistiem Marin Marais. Pandolfo pabeidz projektu – J. S. Baha sešu čello svītu aranžējumu viola da gamba un to ierakstīšanu CD; tas ir pirmais šāda projekta īstenojums pasaulē un sagādā viņam virtuoza un pētnieka slavu. Kritiķi šo CD pat nosauc par unikālu notikumu, un profesionālā prese velta Pandolfo visaugstākās uzslavas. Kā raksta Boston Globe: - Paolo Pandolfo ir violas da gamba Jo Jo Ma.

Tāpat kā Pandolfo ieraksti, arī viņa koncerti vai nu solo, vai kā Ensemble Labyrinto kļuvuši par patiesiem notikumiem mūzikas dzīvē. Nesen laists klajā otrs Marin Marais veltītais CD. Jaunajā kompānijas Glossa platīna sērijā izlaistais CD parāda Pandolfo viedokli par komponistu: "Ceļojuma piezīmes". Francijā kritiķi raksta par "nepārspējamu skaņas un virtuozitātes sasniegumu" (Jacques Amblard – Le Monde de la Musique June 2004).

Paolo Pandolfo saņēmis nozīmīgus apbalvojumus no mūzikas žurnāliem: Choc (Le Monde de la Musique), Diapason d'or (Diapason), FFF (Télérama), 5 estrellas de Goldberg.

Paolo Pandolfo ceļ tiltus starp pagātni un tagadni; viņš piešķir spontānu un patiesu dzīvīgumu baroka un renesanses mūzikai ar improvizācijas, aranžējumu un moderno skaņdarbu komponēšanas palīdzību, būdams pārliecināts, ka senās mūzikas mantojums var sniegt varenu iedvesmu Rietumu mūzikas tradīciju nākotnei.

Īsas recenzijas:
"... Pandolfo mūzikai piešķir tik izcilu krāsu gammu, dinamiku un emocionalitāti, ka kritika itin viegli tiek atbruņota... šī ir mūzika, kas jādzird..."
(B. Robins, Goldberg, Bach Suites)

"... pašreiz viens no visspožākajiem un poētiskākajiem šī instrumenta interpretētājiem..."
(L. Kemp, Gramophone Editor's Choice par A Solo)

"... Paolo Pandolfo savā paaudzē vienīgais tik meistarīgi pārvalda savu instrumentu un repertuāru, kurš atspoguļo dziļas simpātijas pret tā sociāli vēsturisko kontekstu"
(J. Sadie, Gramophone, par Le Labyrinthe)

"... itāļu viola da gamba virtuozs Paolo Pandolfo pēdējā Bostonas Senās mūzikas festivālā guvis nesalīdzināmus panākumus..."
(The Boston Phoenix, Lloyd Schwartz 2003)

"... tāpat kā džezs, viņa mūzika tieši vēršas pie jūtām... Pandolfo mūzika ir aizkustinoši cilvēciska..."
(L. Kemp, Gramophone 07.2004 – "Ceļojuma piezīmes"
"Pandolfo ir viens no iztēlē visbagātākiem mūziķiem visā pasaulē gan izpildījumā, gan programmas izvēlē..."
(The Boston Phoenix, Lloyd Schwartz 2003)

"... viņš rada visbrīnišķīgāko gamba skanējumu – tas ir dziedošs tonis, kas nezaudē savdabību arī tad, ja melodiju izrotā fantastisks aplikatūras izvirdums. Turklāt viņa spēli raksturo ārkārtīgs izteiksmīgums. Tam šķiet pakārtota pat visžilbinošākā virtuozitāte."
(The Boston Phoenix 2003, P.P. solo koncerts BEMF)


Baha muzikas fonds, Hipokrata iela 35-32, LV-1079, Riga, Latvija, talr.: 29208181, e-pasts: bachfestival@inbox.lv