Ievadvārdi

Programma

Mākslinieki

Norises vietas

Presei

Par festivālu

Festivāla vēsture

Aina Kalnciema

Atbalstītāji

Kontakti

Bālašs Mate (Balázs Máté)

Balázs MátéČellists Bālašs Mate (dzimis 1965.g. Budapeštā) studējis Budapeštas B.Bartoka Konservatorijā un F.Lista Mūzikas akadēmijā. No 1986. – 1992. gadam viņš bija Ungārijas Nacionālā filharmonijas orķestra dalībnieks.  Viņa pēcdiploma studijas baroka čella spēlē notika Hāgas Karaliskajā konservatorijā pie Jāpa de Lindena (Jaap de Linden). Mūziķis apguva kamermūziku pie Nikolaus Harnoncourt Zalcburgas Mozarteum. Bālašs Mate  ir mūziķu kolektīvu Concerto armonico Budapest, Trio Cristofori un The Rare Fruits Council dibinātājs un dalībnieks.
Kā solo čellists mākslinieks spēlējis tādos pasaulslavenos baroka orķestros kā Le Concert des Nations (J.Savall), 1991.g., Wiener Akademie (M. Haselbock), 1994.g., Les Musiciens du Louvre (M.Minkowski), 1996. – 2003.g., Neue Hofkapelle Műnchen (Chr.Hammer), 2003.g. un citos. Viņš bieži uzstājas arī kopā ar citiem orķestriem: Harmonie Universelle (F.Deuter), Akademie fűr alte Musik Berlin un Concentus Musicus Wien (N. Harnoncourt). Bālašs Mate ir dibinājis arī savu agrīnās mūzikas ansambli Aura musicale 1995. gadā, un Quartetto Luigi Tomasini 2002. gadā (ar László Paulik, Erzsébet Rácz un Éva Posvanecz).

Mākslinieks debitēja kā solists Vīnes Musikverein 2000. gada oktobrī, atskaņojot vienā koncertā J.Haidna Koncertu čellam do mažorā un Sinfonia koncertante si bemol mažorā diriģenta Chr. Hogwood vadībā. Mūziķis ar panākumiem koncertējis Eiropas valstīs, Brazīlijā, Argentīnā, Kolumbijā un Japānā. Bālašs Mate ir izcils baroka čella, mazā čella (violoncello piccolo) un basa vijoles virtuozs.
Bālašs Mate veic nopietnu pētniecības darbu, ceļot gaismā nepelnīti aizmirstus komponistus un viņu sacerējumus.  Viņš ir bijis čella spēles pedagogs Austrijas Baroka akadēmijā un Eiropas Savienības Baroka orķestrī. No 2010. Līdz 2012. gadam mūziķis bija baroka čella spēles pasniedzējs Leipcigas Mūzikas akadēmijā, kā arī vadījis meistarklases UCLA (ASV), Keiptaunas un Stellenbošas  universitātēs (Dienvidāfrika) un Trondheimā  (Norvēģija).  2010. gadā mākslinieks saņēma Lista balvu, kas ir Ungārijas valsts apbalvojums par nopelniem mūzikā.
Bālaša Mates diskogrāfija kā solistam un diriģentam ir ievērojama, un tajā ir J.S.Baha visas Svītas Čellam, K.F.E.Baha, M.G.Monna un G.B.Cirri  koncerti čellam.


Baha muzikas fonds, Hipokrata iela 35-32, LV-1079, Riga, Latvija, talr.: 29208181, e-pasts: bachfestival@inbox.lv