Ievadvārdi

Programma

Mākslinieki

Norises vietas

Presei

Par festivālu

Festivāla vēsture

Aina Kalnciema

Atbalstītāji

Kontakti

Andres Mustonen
(Igaunija, baroka vijole)

Andres Mustonen

Andresa Mustonena (Andres Mustonen, 1953) ceļš uz mūziku bijis visai neparasts. Pusaudža gadu aizraušanās ar moderno mūziku septiņdesmito gadu sākumā krasi mainījās par labu senajai un baznīcas mūzikai. 1972. gadā viņš nodibināja senās mūzikas ansambli Hortus Musicus. Kopš ansambļa dibināšanas Hortus Musicus un Andress Mustonens regulāri uzstājušies uz pasaules koncertu skatuvēm un mūzikas festivālos: Utrehtas festivālā, Malmes baroka festivālā, koncertos Prāgā, Pēterburgā un Maskavā, Mocarta svētkos Šemnicā, Jaffas festivālā Izraēlā, Lufthansas Baroka festivālā Londonā, Skotu Agrīnās mūzikas festivālā Glāsgovā, Lokenhausas festivālā Austrijā un Kumo Kamermūzikas festivālā. Šo gadu laikā Andress Mustonens un Hortus Musicus savu darbību iemūžinājuši 25 diskos.

Andress Mustonens ir vijoles solists, bet galvenokārt diriģents. Mustonens ir diriģējis vairākus izcilus orķestrus: Maskavas Radio Lielo Čaikovska simfonisko orķestri, Maskavas Filharmonijas orķestri, Maskavas Nacionālo akadēmisko simfonisko orķestri, Pēterburgas Filharmonijas orķestri, Musica Viva akadēmisko kamerorķestri, Somijas, Zviedrijas, Vācijas, Nīderlandes, Latvijas un Lietuvas nacionālos orķestrus, Bavārijas Radio, Helsinku pilsētas orķestri, Somijas Radio simfonisko orķestri. Ilgus gadus Andress Mustonens strādājis kopā ar Tallinas filharmoniķiem un Nacionālo simfonisko orķestri.

Interesanti, ka sešdesmito gadu sākumā Mustonena intereses saistījās arī ar avangardu un hepeningiem, vēlāk viņu aizrāva tas jaunās mūzikas virziens, ko pārstāv Gija Kančeli, Arvo Perts, Kšištofs Pendereckis, Filips Glāss, Toru Takemicu, Vladimirs Martinovs, Avets Terterjans un Valentīns Silvestrovs. Vairāki komponisti veltījuši viņam savus darbus. Mustonenam ir cieši radoši kontakti ar daudziem igauņu komponistiem - Erki-Svenu Tīru, Peteru Vehi, Gaļinu Grigorjevu un Helēnu Tulvi - viņš bijis arī viņu jauno skaņdarbu pirmatskaņotājs.

Mustonena muzicēšanai raksturīga spontanitāte, improvizācija un spožs izpildījums. „Manā izpratnē orķestris nav statiska forma, bet dzīva mūziķu organizācija, kuras locekļi paspilgtina un ietekmē viens otru", ir teicis pats mūziķis.

Mustonena repertuārā ir agrīnā mūzika, kā arī mūsdienu mūzikas darbi, kurus viņš bieži atskaņo pirmo reizi. Īpašu nozīmi viņš piešķir sakrālajām oratorijām no baroka šedevriem līdz mūsdienām, kuras radījuši Johans Sebastians Bahs, Volfgangs Amadejs Mocarts, Antons Brukners, Gija Kančeli, Kšištofs Pendereckis, Džons Taveners, Aleksandrs Knaifels. Laika gaitā Andress Mustonens iemantojis plašu draugu loku mūzikā, ar kuriem kopā viņš muzicē. Tie ir Natālija Gūtmane, Aleksejs Ļubimovs, Dmitrijs Sitkoveckis, Mišels Letics, Inese Galante, Jurijs Bašmets, Gidons Krēmers, Ramons Jafe, Fransuā Lelē, Marsels Peress, Jošiko Arai, Paskals Galuā, Sepo Kimanens, Vasilijs Pantirs. „Es nekad nekāpju uz skatuves kopā ar kādu, ko nepazīstu, neuzskatu par savu draugu vai nemīlu," saka mākslinieks.

Atpakaļ

Baha muzikas fonds, Hipokrata iela 35-32, LV-1079, Riga, Latvija, talr.: 29208181, e-pasts: bachfestival@inbox.lv