Ievadvārdi

Programma

Mākslinieki

Norises vietas

Presei

Par festivālu

Festivāla vēsture

Aina Kalnciema

Atbalstītāji

Kontakti

Tons Kopmans (Ton Koopman)
Nīderlande, ērģeles

Ton Koopman

Pēc vidusskolas Tons Kopmans (Cvolle, 1944) mācījās ērģeļu un klavesīna spēli un muzikoloģiju Amsterdamā. Pateicoties savam ērģelnieka un klavesīnista talantam, viņš divas reizes saņēmis Balvu par izcilību (Prix d'Excellence).
Jau pirms studiju beigšanas Tons Kopmans lika pamatus savai diriģenta karjerai, it īpaši atskaņojot 17. un 18. gadsimta ansambļu repertuāru.
1969.gadā viņš nodibināja savu ansambli Musica Antiqua Amsterdam, pēc tam Amsterdamas Baroka Orķestri, un vēlāk Amsterdamas Baroka kori.
Kopš tā laika abi kolektīvi apvienojušies un pazīstami kā Amsterdamas Baroka orķestris un koris (ABO&C).

Tons Kopmans sadarbojies ar dažādām mūzikas ierakstu kompānijām, tādām kā Erato, Teldec, Sony, Philips un DGG.

2003. gadā viņš nodibināja savu ierakstu firmu - Antoine Marchand - kuras distributors ir Challenge Records. Līdz šim firma Antoine Marchand izlaidusi 22 CD komplektus ar visām J.S. Baha kantātēm, kā arī ierakstījusi Baha Sv. Marka Pasiju Kopmana aranžējumā kā arī kompaktdisku un DVD ar Baha Mateja pasijas ierakstu. Tona Kopmana diskogrāfijā ir vairāk nekā 250 ieraksti, kompaktdiski un DVD.

Savā piecdesmit gadus ilgajā mūziķa karjerā viņš viesojies praktiski ikvienā nozīmīgā koncertzālē un mūzikas festivālā pasaulē. Viņš arī regulāri uzstājas kā viesdiriģents ar starptautiski atzīstiem simfoniskajiem orķestriem.

2000. gadā, Baha jubilejas laikā, pateicoties savam nozīmīgajam ieguldījumam J.S.Baha darbu izpētē un rekonstrukcijā, it īpaši attiecībā uz šā autora pasijām un kantātēm, Tons Kopmans saņēma Utrehtas Universitātes goda doktora grādu. 2003. gadā Tons Kopmans tika iecelts Nīderlandes Lauvas ordeņa bruņinieka kārtā (Orde van de Nederlandse Leeuw).

No 1994. līdz 2004. gadam Tons Kopmans paveica savu gigantisko projektu: atskaņoja un ierakstīja pilnīgi visas J.S. Baha kantātes, kas cauri gadsimtiem atnākušas līdz šodienai. Tām kantātēm, kuras līdz mūsu dienām saglabājušās tikai daļēji, viņš rekonstruēja trūkstošās daļas. Par savu neparasto projektu viņš saņēmis dažādas godalgas: Deutsche Schallplattenpreis, ‘Echo Klassik 1997' un Hectora Berlioza balvu. Baha kantāšu projekts tika nominēts arī Grammy balvai (ASV) un Grammophone Award (Lielbritānija).

2004. gada februārī viņš saņēma arī holandiešu ierakstu industrijas balvu "Zilveren Fonograaf". Pie tam Tons Kopmans bija pirmais, kas saņēma VSCD Klasiskās mūzikas balvu 2004. gadā.
Tā paša gada maijā Tonu Kopmanu par viņa iespaidīgo devumu muzikoloģijā apbalvoja ar gadskārtējo Akadēmijas medaļu, ko piešķir Karaliskā Nīderlandes Mākslas un zinātnes akadēmija.
2004.gadā Tons Kopmans kļuva par muzikoloģijas profesoru Leidenes Universitātē. Viņš jau strādāja par klavesīna profesoru Hāgas Karaliskajā konservatorijā un bija Londonas Karaliskās mūzikas akadēmijas goda loceklis.

2005. gadā Tons Kopmans sāka savu nākošo lielo projektu: visu Ditriha Bukstehūdes darbu (ērģeļu un klavesīna darbu, kantāšu un kamermūzikas) atskaņošanu koncertos un ierakstīšanu. Ditrihs Bukstehūde bija jaunā Johana Sebastiana Baha galvenais iedvesmotājs un pamudinātājs.
Šajā sērijā būs apmēram 30 kompaktdiski un paredzams, ka tā tiks pabeigta 2009. gadā.
Tons Kopmans regulāri publicējas, un ir redaktors jaunajam Georga Fridriha Hendeļa visu 16 ērģeļkoncertu teksta izdevumam (Breitkopf & Härtel).
2006. gada rudenī jaunā izdevumā un atkal Kopmana redakcijā un daļējā rekonstrukcijā iznākusi vienīgā līdz mūsdienām saglabājusies Dītriha Bukstehūdes Nakts mūzika: Wacht! Euch zum Streit gefasset macht (Carus Verlag).

2006. gada jūnijā Tons Kopmans saņēma prestižo Baha Medaļu no Leipcigas pilsētas, kurā J.S.Bahs dzīvoja un strādāja no 1723. gada līdz sava mūža beigām 1750. gadā.

Atpakaļ

Baha muzikas fonds, Hipokrata iela 35-32, LV-1079, Riga, Latvija, talr.: 29208181, e-pasts: bachfestival@inbox.lv