Ievadvārdi

Programma

Mākslinieki

Norises vietas

Presei

Par festivālu

Festivāla vēsture

Aina Kalnciema

Atbalstītāji

Kontakti

Jaques Moderne

8. marts plkst. 19,00 Jāņa baznīca

Programmā: J. S. Bahs, H. Šics, J. H. Šeins

Jacque Moderne

Ensemble Jacques Moderne

Muzikologa un kormeistara Žana-Pjēra Ovrāra (Jean-Pierre Ouvrard) nodibinātais ansamblis JACQUES MODERNE ENSEMBLE ir profesionālu mūziķu kolektīvs, kura dalībnieku skaits mainās atkarībā no vajadzības, iesaistot līdz divdesmit mūziķiem un instrumentālistiem, kā arī sešpadsmit dziedātāju kori, kas specializējies sešpadsmitā un septiņpadsmitā gadsimta mūzikas izpildīšanā. Šo ansambli kopš 1993. gada vada Žoels Suhubjets (Joël Suhubiette).

Būdami uzticīgi savai universitātes ansambļa izcelsmei, mūziķi lielu nozīmi piešķir muzikoloģijas un vēstures pētījumiem, un savā repertuārā iekļauj retus vai reti atskaņotus darbus, tādus kā intermeco no La Pellegrina, Cavalli Vesperes, Pomponio Nennas Tenebrae responses, Fransuā Renjāra (François Regnard) Novae Sacrae Cantiones, Marko da Galjano un Džovanni Bassano Motetes, Monteverdi Orfeju, Vesperes un Selva Morale, un visus franču, angļu, spāņu un itāļu renesanses a capella polifoniskos skaņdarbus.

2000. gadā JACQUES MODERNE ENSEMBLE atskaņoja Baha Sv. Mateja pasiju Orleānā, Tūrā, Montagrī. Šajos pasākumos JACQUES MODERNE ENSEMBLE sadarbojas ar tādiem solistiem kā Marie-Cristina KIEHR, Dominique VISSE un Clement JA.NEQUIN Ensemble, Gilles RAGON, Noémie RIME un Guillemette LAURENS, Isabelle POULENARD.

Katra skaņdarba atskaņojums ir tā atdzīvināšana, kas tiek veikta ar vislielāko rūpību. Ansamblis saņem padomus no daudziem pētniekiem Francijā un ārpus tās un sadarbojas ar Agrīnās mūzikas centru Tūrā.

JACQUES MODERNE ENSEMBLE regulāri uzstājas dzimtajā Turīnā kā arī citur Francijā un piedalās daudzos festivālos gan mājās, gan ārzemēs: Starptautiskajā Garīgās mūzikas festivālā Lurdā; Garīgās mūzikas festivālā Parīzē; Starptautiskajā Agrīnās mūzikas festivālā, Lanvellekā; Agrīnās mūzikas festivālos Prāgā (Čehijas Republika), Ferārā, Pjačencā un Parmā (Itālija), kā arī daudzos franču senās mūzikas festivālos (Festival des Cathédrales de Picardie, Noirlac, Orléans, Aubazine, St Jean de Luz, Toulouse, Nantes, Guérande utt.)

Ansamblis uzstājies arī Francijas Senātā un Bourges katedrālē, kad tika atzīmēta tās iekļaušana UNESCO Pasaules kultūras mantojuma sarakstā. Tas dziedājis arī Anglijas karalienes Elizabetes II sagaidīšanā Bluā Blois's pilī un daudzas reizes muzicējis Francijas Republikas prezidentam Fransuā Miterānam.

2002. gadā ansamblis tika uzaicināts uzstāties Vācijā Schütz Festivālā un Savienotajās Valstīs (Bostonā, Providensā...).

Ansamblis ierakstījis daudzus diskus ierakstu zīmolam Calliope (Harmonia Mundi). Daudzi no šiem ierakstiem atzinīgi novērtēti presē ( "Le Monde de la Musique », Diapason, Classica, Répertoire, utt.). Tas saņēmis augstāko atzinību arī no "Premio Internazionale del Disco Antonio Vivaldi 1997" par Basano Motešu ierakstu.

2007. gada aprīlī JACQUES MODERNE ENSEMBLE atskaņoja Baha Sv. Jāņa pasiju kopā ar Les Folies Françoises (Patrick Cohën-Akenine). Šī Francijas turneja Žoeila Suhubjeta vadībā noslēdzās Parīzē ar koncertu prestižajā Théâtre des Champs-Elysées.

JACQUES MODERNE ENSEMBLE saņem atbalstu no Tūras centra un pinsētas reģionālās padomes, the Conseil Général d'Indre-et-Loire, the Direction Régionale des Affaires Culturelles du Centre un no Caisse des Dépôts. Ansamblis ir organizācijas FEVIS (Fédération des Ensembles Vocaux et Instrumentaux Spécialisés) biedrs.

Joel Suhubiette

Žoels Suhubjets (Joël Suhubiette)

Žoels Suhubjets studēja klavierspēli, vokālo mākslu un agrīno mūziku un drīz vien ļoti ieinteresējās par koru mūzikas repertuāru. Viņš sākumā dziedāja kopā ar Les Arts Florissants, bet vēlāk iepazinās ar Philippe Herreweghe un viņa ansambļiem - Chapelle Royale un Collegium vocale de Gand - ar kuriem kopā dziedāja divpadsmit gadus. Tikšanās ar šo meistaru bija izšķiroša dziedātājam, jo deva viņam iespēju strādāt ar izcilu repertuāru, kas aptvēra četrus gadsimtus kora mūzikā. Abos šajos koros viņš darbojās kā asistents astoņus gadus no 1990. līdz 1998. gadam. Šajā laikā Žoels Suhubjets daudz iemācījās. Viņš apguva a cappella repertuāru ar saviem paša koriem Les Eléments Tulūzā un senās mūzikas kolektīvu Jacques Moderne Ensemble Tūrā.

Kamerkoris Les Eléménts dibināts 1997. gadā un tajā dzied 20 līdz 40 profesionāli dziedātāji. Žoels Suhubjets ir veltījis daudz laika mūsdienu daiļradei un divdesmitā gadsimta bagātīgajam repertuāram. Viņš apzinās, ka daudzi šodienas komponisti ir ieinteresēti izmantot kori kā "instrumentu". Mākslinieks strādā, lai izveidotu savu kori par kvalitatīvu instrumentu, kas ir gatavs atskaņot mūsdienu mūziku. Viņš kombinē jauno repertuāru ar tradicionālo un regulāri pasūta skaņdarbus vairākiem franču komponistiem. Māksliniekam ir ļoti tuva arī a cappella kora mūzika.

Kopš 1993 Žoels Suhubjets diriģē Jacques Moderne Ensemble Tūrā un turpina darbu pie agrīnās mūzikas skaņdarbiem, kurus viņš ir tik daudz dziedājis. Ansamblis specializējies XVI gadsimta polifonijā un agrīnajā baroka mūzikā. Tas atskaņo arī franču, flāmu un itāļu renesanses dižo komponistu kā arī vācu un itāļu XVII gadsimta mūziku.

Žoels Suhubjets veicis daudzus mūzikas ierakstus kopā ar šiem diviem kolektīviem, dažādās ierakstu kompānijās, it īpaši Hortus, Calliope, Virgin Classics, Lygia Digital un Naïve.

Citi franču kolektīvi bieži aicina viņu diriģēt oratorijas. Mākslinieks diriģējis Nacionālo Tulūzas kamerorķestri, Limožas Baroka ansambli, Montobanas Baroka orķestri, ansambli Ars Nova.

Kopš 1998. gada Žoels Suhubjets ticis aicināts uz Festival de Saint-Céré kā arī diriģēt virkni Mocarta operu Lyrique Opéra Eclaté kompānijā («'Figaro kāzas,, « Burvju flauta », « Dons Žuans » un « Bēgšana no seraja »).

1999. gada decembrī viņš diriģēja Kurta Vaila Silbersee franču aranžējumu Masī operā. Viņš tika uzaicināts Dižonas operā diriģēt « Donu Žuanu » un « Burvju flautu » kā arī Ofenbaha « Daiļo Helēnu » 2003. un 2004. gadā. Savukārt 2005. gadā Žoels Suhubjets apvienoja abus savus ansambļus un atklāja Tulūzas les Orgues Festival. 2007. gada aprīlī Žoels Suhubjets vairākkārtīgi diriģēja Baha Sv.Jāņa Pasiju, tajā skaitā Parīzes Théâtre des Champs-Elysées ar Jacques Moderne Ensemble un Les Folies Françoises (Patrick Cohen-Akenine).

2005. gadā Franču Mākslas akadēmija piešķīra kamerkorim Les Eléments Liliānas Betenkūras (Liliane Bettencourt) Kora mūzikas balvu. Kamerkoris Les Eléments saņēma arī balvu Victoires de la Musique Classique 2006 nominācijā "Gada ansamblis".

Atpakaļ

Baha muzikas fonds, Hipokrata iela 35-32, LV-1079, Riga, Latvija, talr.: 29208181, e-pasts: bachfestival@inbox.lv