Ievadvārdi

Programma

Mākslinieki

Norises vietas

Presei

Par festivālu

Festivāla vēsture

Aina Kalnciema

Atbalstītāji

Kontakti

Musica Humana

12. marts plkst. 19,00 Mazā Ģilde

Programmā: J. S. Bahs, A. Vivaldi, 17., 18. gs. lietuviešu mūzika

Musica Humana

Musica Humana

Ja kādā no Viļņas koncertzālēm paredzēts baroka mūzikas koncerts, deviņos gadījumos no desmit uzstājas kamermūzikas ansamblis Musica Humana. Šis kolektīvs, kas sastāv no divām flautām, obojas, stīgu instrumentiem un klavesīna, atskaņo agrīno mūziku jau trīsdesmit gadus.

Jau gandrīz trīs desmitgadēs Musica Humana sniedzis vairāk nekā 3000 koncertus Lietuvā, Francijā, Vācijā, Dānijā un Zviedrijā. Viņi uzstājušies arī starptautiskos festivālos, tādos kā Vale of Glamorgan Festival Lielbritānijā un Arts Baltica Nirnbergā, kā arī daudzos citos.

Ansambļa repertuārā ir Eiropas agrīnās instrumentālās un vokālās mūzikas 16 koncertu cikls, desmit koncertu cikls "Baroka ceļš" un astoņu koncertu cikls "Franču mūzika no renesanses līdz mūsdienām".

Pēdējos gados Musica Humana daudz spēlē Baha mūziku - sonātes, koncertus, kantātes, ārijas un pat pasijas. 2000. gadā tas sniedza desmit koncertus pieminot komponista nāves 250. gadadienu.

Papildus barokam ansamblis spēlē arī lietuviešu mūsdienu komponistu skaņdarbus. Mūziķu mākslinieciskā meistarība rosinājusi daudzus komponistus rakstīt kolektīvam kamermūzikas darbus.

Broņus Kutaviča (Bronius Kutavičius) Medžių kova (Koku cīņa) un Osvalda Balakauska Šokių siuita (Deju svīta) pelnīti tiek uzskatītas par lietuviešu mūsdienu klasiskās mūzikas pērlēm. Aļģirda Martinaiša (Algirdas Martinaitis) Cantus ad futurum un viņa koncerts Musikalisches Opfer tika komponēti Baha projektam.

Uz dažiem koncertiem ansamblis uzaicina papildu instrumentālistus un dziedātājus, tādējādi pārvēršoties par baroka orķestri. Klavesīniste Ģiedre Kukašaite-Mrazkova, franču obojists Žans Luī Kapecalli (Jean Louis Capezzali) tenors Marsels Bekmans (Marcel Bekman) no Nīderlandes ir bijuši ansambļa viesmākslinieki.

Kolektīvs izlaidis septiņus kompaktdiskus ar saviem labākajiem baroka atskaņojumiem un lietuviešu komponistu darbiem:

J.S. BACH ,,Musikalisches Opfer"
J.S. BACH un viņa dēli
J.S. BACH Sonātes flautai
G.F. HANDEL Instrumentālie skaņdarbi
G.F. HANDEL Instrumentālie un vokālie skaņdarbi
,,CANTUS ad FUTURUM" A. Martinaitis, B.Kutavičius, M. Urbaitis,
V. Barkauskas
,,THE BRIDGE" A. Martinaitis, J.S. Bahs

Musica Humana sniedza savu pirmo koncertu Viļņas Katedrālē 1974. gadā. Četri jauni mūziķi bija apvienojušies, pateicoties savai baroka mīlestībai. Viņi bija starp pirmajiem baroka mūzikas interpretiem Lietuvā.

Māksliniekus ļoti iedvesmoja ansambļa vadītāja Vizgirda studijas Parīzes Nacionālajā konservatorijā 70. gadu vidū. Kolektīva vadītājs, kas ansamblī spēlē kopš paša sākuma, mācījies flautas spēli pie diviem baroka mūzikas atzītiem interpretētājiem Alain Marion un Christian Larde. "Šie divi skolotāji iedvesmoja mani paplašināt zināšanas baroka mūzikā," Vizgirds stāsta. Viņš mācījās no Kvanza (J.J. Quantz) traktāta par taustiņinstrumentu spēli tiem, kas atskaņo 16. un 17. gadsimta mūziku.

Atgriežoties dzimtenē, Vizgirdam bija jāsaskaras ar daudzām problēmām, gan radošām, gan citādām. Padomju Lietuvā 1976. gadā nebija neviena pieklājīga klavesīna. Un Vizgirda paša vārdiem runājot, spēlēt baroka mūziku uz klavierēm būtu īsts farss.

Viņš atceras, kā, cenšoties pilnveidot savu meistarību, ansambļa spēle kļuva nedaudz pārspīlēta. "Mēs apjautām, ka baroka mūzika nav muzeja eksponāts, un ka mums jākoncentrējas uz pašu mūziku, uz spēles tehniku, it īpaši spēlējot modernus instrumentus."

Tie, kuriem patīk augustā apciemot Neringu, varbūt jau ir apmeklējuši kamermūzikas koncertus Kuršu Neringas Vasaras mūzikas festivālā, kas tapis, pateicoties Vizgirda organizatora talantam.

Atpakaļ

Baha muzikas fonds, Hipokrata iela 35-32, LV-1079, Riga, Latvija, talr.: 29208181, e-pasts: bachfestival@inbox.lv