Jaunpils pils
(celta 1301. gadā)


Jaunpils Pils


Jaunpils pils ir tipiska bruņinieku pils - ūdenscietoksnis, kurā atspoguļojas visa Kurzemes vēsture, sākot ar Livonijas ordeņa laikiem un beidzot ar mūsu dienām. Tā ir viena no retajām viduslaiku pilīm, kas lieliski saglabājusi savu sākotnējo izskatu.
Gandrīz četrus gadsimtus pilī valdījuši sena vācu bruņinieku dzimta - baroni fon der Rekes, kuri slaveni ar savu bagātību un karotmāku: Matiass fon der Reke 1605. gadā kaujā pie Salaspils uzvarējis pašu zviedru karali Kārli IX. Piecus gadus pilī dzīvojusi pazīstamā 18. gs. vācu dzejniece Elīza fon der Reke, kas ļoti mīlējusi pastaigāties pa veco pils parku. Vēl šodien atrodams senais mīlestības tiltiņš.
Jaunpils ir apvīta teikām un leģendām, kuras stāsta gan par vācu pili, gan seno zemgaļu pili - Indriķa hronikā pieminēto Baboti, kas atrodas 2 km no Jaunpils centra.

Marmora cilnis "Madonna ar bērnu"
Pils vērtīgākais mākslas darbs - 15-16. gs. marmora cilnis "Madonna ar bērnu".
VĒSTURISKAS ZIŅAS par Jaunpili atrodamas šī gadsimta sākumā izdotajās grāmatās:
Schmid “Die Burgen des deutschen Ritterordens in Kurland”,
Pirang H. “Das baltische Herrenhaus”,
“Sitzungs-Berichte der Kurländischen Gesellschaft für Literatur und Kunstnebst Veröffentlichungen des Kurländische Provinzial - Museums aus den Jahre 1888.” Tafeln J. Mitau

JAUNPILS BAZNĪCA.
Jaunpils baznīca
Jaunpils mūra baznīca celta no 1592. gada līdz 1638. gadam. Ilgais celtniecības laiks izskaidrojams ar to, ka 1600. gadā sākās Trīsdesmitgadu karš, kurā aktīvu dalību ņēma Jaunpils dzimtkungs un poļu karaspēka virsnieks Matiass fon der Reke.


Ievērojamākās mākslas vērtības baznīcā ir kokgriezumā veidotie altāris un kancele, kurus 1648. gadā baznīcai uzdāvināja Jaunpils barons Matiass Dītrihs fon der Reke, kad precējies ar Kristīni Suzannu fon Denhofu.

Jāpiebilst, ka tagadējā altārglezna ir latviešu rakstnieka, gleznotāja un vijoļmeistara Kārļa Ieviņa darbs.Iepriekšējās altārgleznas autors, vācu gleznotājs Jūliuss Dērings aprakstījis Jaunpils baznīcu savā 1889. gadā iznākušajā grāmatā “Das alte Neuenburg in Kurland”.


[MUZEJS]
[KULTŪRAS NAMS]
[VIESNĪCA]


webmaster
ceturtdiena, 2002. gada 04. jūlijs