4.Starptautiskajā zēnu koru festivālā “Rīgas Doms” no 2001.gada 23.aprīļa līdz 28.aprīlim piedalījās  
7 pasaulē atzīti zēnu kori no visām pasaules malām:
 
     
 

Festivāla saimnieki un rīkotāji:

Mēs varam būt lepni, ka festivāls “Rīgas Doms” tradicionāli pulcē labākos zēnu korus no visām pasaules malām. Festivāla dalībnieki no ASV, Francijas, Krievijas, Somijas, Vācijas un protams arī Latvijas turpināja tradīciju, ko iepriekšējos festivālos aizsācis Vīnes zēnu koris (Wiener Sängerknaben), The American Boychoir (ASV), Les Petits Pages de la Chapelle (Francija) un citi kolektīvi.

Iepriekšējo festivālu dalībnieku sarakstu var apskatīt šeit.
 

 
  Dresdner Kreuzchor / Drēzdenes Kreuzchor  
     
 
Drēzdenes Kreuzchor ir viens no vecākajiem zēnu koriem Vācijā, un tā vēsture aptver vairāk kā septiņus gadu simtus. Līdz ar Drēzdenes Kreuzchor attīstījušās un mūsdienās pazīstamas zēnu viduslaiku liturģisko dziedājumu tradīcijas. Reti kuram korim ir tik ļoti plašs un dažāds repertuārs – Drēzdenes galma kapelmeistara H.Šica agrīnā baroka darbi, J.S.Baha pasijas, motetes un kantātes, 19.gs. kora mūzika un laikmetīga 20.gadsimta mūzika.
 

 Drēzdenes zēni ir vienmēr laipni gaidīti un tiek sirsnīgi uzņemti pašmāju un ārzemju lielākajās baznīcās un koncertzālēs. Koncertbraucienos koris viesojies vairumā Eiropas valstu, Japānā, Izraēlā, Kanādā, ASV un citur. Kora panākumu un popularitātes atslēga ir fascinējošā zēnu balsu tembru kopskaņa. 1997. gadā par 28 Dresdner Kreuzchor muzikālo direktoru kļūst profesors Roderiks Kraile (Roderich Kreile), kurš Minhenē apguvis garīgo mūziku un kordiriģēšanu. 1989.gadā viņš ieguvis Bavārijas pavalsts godalgu par jauno mākslinieku audzināšanu un atbalstīšanu, bet 1990.gadā - Baznīcas mūzikas direktora titulu.

 
     
  Helsinku katedrāles zēnu koris Cantores Minores  
     
Cantores Minores pārstāv reti sastopamu protestantu baznīcas zēnu koru veidu. Kora nolūks ir turpināt viduslaiku baznīcas zēnu koru tradīcijas, kas gandrīz bez izmaiņām turpinājušās katoļu baznīcās, bet protestantu baznīcās pēc reformācijas attīstījušās kā kora skolas. Katru gadu tiek sagatavota vērienīga programma, ko veido dažādu laikmetu un stilu kompozīcijas, līdz pat pavisam modernai koru mūzikai, tomēr J.S.Baha meistardarbi joprojām veido noteiktu daļu Cantores Minores repertuāra.

 
Koris daudzkārt uzstājies ārzemēs, tajā skaitā arī kopā ar orķestri – Zviedrijā, Polijā, Vācijā, Japānā, Krievijā un citur. Somijas prezidente Tarja Halonen (Mrs.Tarja Halonen) kundze ir pastāvīga kora koncertturneju un aktivitāšu patronese kopš 1997.gada.

Kristians Haušilds (Christian Hauschild) ir piektais Cantores Minores diriģents, viņš kori vada kopš 1987.gada. Zēna gados viņš dziedājis Drēzdenes Kreuzchor. 1969.gadā Krisitians Haušilds tika izvēlēts par slavenā Bēthovena kora diriģentu, bet 1985.gadā kļuva par atjaunotās Drēzdenes Singakademie direktoru. Ar saviem koriem viņš regulāri atskaņojis orķestra skaņdarbus kopā ar Drēzdenes valsts orķestri. 1988.gadā ieguvis augsto titulu – Kordiriģēšanas profesors, un 2000.gadā saņēmis Somijas goda zīmi.
  

Les Petits Chanteurs de Versailles / Versaļas mazie dziedātāji
 
Kopš 1980. gada kori vada Žans-Fransuā Fremons, kurš saņēmis Versaļas konservatorijas un Parīzes nacionālās konservatorijas galvenās godalgas. Versaļas karaliskās kapelas vēsturisko ērģeļu atklāšanā viņš izpildīja Tjerī Pekū skaņdarbu "Marka-Antuāna kapa piemineklis". Ž.F.Fremons ir Natexis fonda laureāts.

Lai arī koris spēj atskaņot ļoti plašu repertuāru, sākot no 16.gs. līdz mūsdienām, īpašs uzsvars tiek likts uz baroka perioda darbiem. Īpaša loma kora darbībā ir mazpazīstamu kompozīciju atskaņošanai – virkni līdz šim nezināmu un nepublicētu darbu koris ir atskaņojis kopā ar seno mūzikas instrumentu grupām un solistiem, galvenokārt Versaļas Notre-Dame baznīcā un Versaļas Pils Karaliskajā Kapelā. Versaļas zēnu koris dodas arī regulārās koncertturnejās Francijā un citās valstīs, izpildot dažādu laikmetu mūzikas repertuāru ar orķestri vai a capella.

 

 
Хор мальчиков и юношей Нижегородского хорового училища / Ņižņijnovgorodas Kora skolas zēnu kapela
 
Kora repertuārā iekļauti galvenokārt izvērstas formas skaņdarbi, kā arī krievu un citu tautu komponistu mazas formas darbi, krievu pareizticīgās baznīcas mūzika un tautas dziesmas. Zēnu balsis skanējušas teju visās bijušās Padomju Savienības lielākajās pilsētās un daudzviet Eiropā.

1983.gadā Ņižņijnovgorodas zēnu korkapela ar lieliem panākumiem piedalījās Olomoucas Starptautiskajā festivālā (kādreizējā Čehoslovākijā), kur pārstāvēja krievu kormūziku. 1989.gadā kora jauniešu grupa galveno balvu, “Zelta stīgu”, izcīnīja Bidgoščas Starptautiskajā konkursā (Polija).

Kora pastāvīgais mākslinieciskais vadītājs ir Ļevs Sivuhins, kurš kā kormeistars tajā sācis strādāt vēl 1952.gadā. Viņš ir Krievijas Federācijas Tautas mākslinieks, profesors, Ņižņijnovgorodas goda pilsonis, starptautisko konkursu laureāts un komponists.

 

 
Newark Boys Chorus / Ņūarkas zēnu koris
 
Pazīstami kā Ņūarkas mūzikas vēstneši, Ņūarkas zēnu kora dziedātāji dzirdēti daudzviet pasaulē - ar plašu repertuāru, kurā iekļauta afrikāņu tautas mūzika, tradicionālā klasiskā mūzika (no Renesanses laika līdz 20.gs.), garīgā tautas mūzika, mūsdienu melodijas, pops un džezs.
Donalds Moriss
(Donald C.Morris) savu darbību Ņūarkas zēnu korī uzsāka 1987.gadā kā zinātnes skolotājs un asociētais koncertsastāva diriģents. Kopš 1996.gada – muzikālais direktors. Viņš sagatavojis kori koncertturnejām Čehijā un Slovākijā, Kanādā, Austrālijā, Jaunzēlandē, Dienvidāfrikā, Barbadosā un Jamaikā.
 
Rīgas Doma zēnu koris
 
Dārziņskolā dzimušais profesionālas ievirzes zēnu koris 1990. gadā pārtop par Rīgas Doma zēnu kori, atceroties, ka laikā no 1240.līdz 1831.gadam Rīgas Doma katedrālē dziedāja zēnu koris. Kora slavu kaldinājuši koncerti ne tikai Latvijā, bet padomju gados arī Krievijā, Ukrainā, Armēnijā, Gruzijā, Urālos, Vācijā, savukārt dzelzs priekškara krišana pavēra ceļu uz Rietumeiropu un citiem kontinentiem. Tā koris priecējis mūzikas mīļotājus Kanādā 1993.gadā, ASV – 2000.gadā jau trešo reizi, bet uz Japānu zēni uzaicināti arī trešo reizi 2003.gadā.

 

 

Turpat 30 gadus kori vadīja Jānis Erenštreits, bet nu jau vairākus gadus tam savu talantu velta Mārtiņš Klišāns. Koris lepojas ar saviem absolventiem – Latvijas profesionālo koru vadītājiem: Sigvardu Kļavu un Kasparu Putniņu, Māri Sirmo, Romānu Vanagu, Mārtiņu Klišānu; vadošajiem Latvijas Nacionālās Operas diriģentiem: Aleksandru Viļumani, Normundu Vaici, Guntaru Bernātu un Normundu Dreģi.

Kora muzikālajā kontā ir 10 kompaktdiski. Viens no tiem – Uģa Prauliņa “Edi Et Amo” izpelnījās Latvijas mūzikas ierakstu kompāniju gada balvas ’99 galveno balvu nominācijā “Gada labākais ieraksts”. Bet 2001.gadā zēnu korim pasniegta Lielā Mūzikas balva – šoreiz par aktīvu koncertdarbību Latvijā un ārzemēs. Šobrīd rit spraigs darbs pie veltes dzimtajai pilsētai 800 gadu jubilejā – tiek ierakstīts jauns CD “Rīgas vaiņags”.

 
Jāzepa Mediņa mūzikas skolas zēnu koris
 
Jāzepa Mediņa mūzikas skolas zēnu koris dibināts 1981.gadā. Pēdējo gadu laikā tas kļuvis par vienu no vadošajiem zēnu koriem Baltijas valstīs. Kora popularitāti Eiropas un pasaules mērogā nostiprinājušas veiksmīgas piedalīšanās un panākumi starptautiskos koru konkursos Nantē, Francijā 1993.gadā (1.vieta zēnu koru kategorijā un 3.vieta GRAND PRIX izcīņā), Arezzo, Itālijā 1997.gadā (2.vieta), kā arī Kathaumixw koru konkursā Powell River pilsētā Kanādā 200.gadā (1.vieta).

 
Kora balsis ir skanējušas vairākos festivālos un koncertturnejās Austrālijā, ASV, Kanādā, Brazīlijā, Dienvidāfrikas Republikā un daudzās Eiropas valstīs. Kora repertuārs ir ļoti plašs – renesanses, baroka, romantikas laikmeta, 20.gadsimta kora mūzika un, protams, arī latviešu tautasdziesmas un oriģinālskaņdarbi.

Kopš 1987.gada kori vada Romāns Vanags (1960), Jāzepa Mediņa mūzikas skolas kora nodaļas vadītājs un skolotājs, kā arī Latviešu Vispārējo Dziesmu svētku virsdiriģents.

Koris ir regulārs Starptautiskā zēnu koru festivāla “Rīgas Doms” dalībnieks un organizators.